11.9 C
Podgorica
10.01.2025.

Šverc cigareta: Nedolaskom na ročište oštetio državnu firmu za preko 100.000 eura

Šverc cigareta je godinama jedan od glavnih ilegalnih poslova u Crnoj Gori od kojeg kriminalne grupe prihoduju milione.

Koliko su ljudi koji se bave tim ilegalnim poslom bili zaštićeni u našoj zemlji pokazuju brojni podaci, od kojih neke otkriva portal PRESS.

Krećemo od nekadašnjeg državnog Duvanskog kombinata Podgorica (DKP), u kojem je 2010. godine pokrenut stečajni postupak zbog dugova.

Za stečajnog upravnika imenovan je Veselin Raičević, koji je stečajni postupak vodio sve do 2018. godine kada je odlukom Privrednog suda zaključen.

Interesantno je da je nedugo nakon pokretanja stečaja napisan Plan reorganizacije i Vlada Crne Gore je 2011. godine osnovala novo preduzeće – Novi duvanski kombinat (NDKP).

Ta nova kompanija preuzela je dio imovine firme u stečaju i neke zaposlene i nastavila sa radom.

Novinari istraživači prije više godina su otkrili da je NDKP aktivno korišćen u šemi šverca cigareta.

Radi se o slučaju šverca poznatog egipatskog brenda “Kleopatra”.

Prije pet godina te cigarete bile su najprodavanije u Sjevernoj Africi, a među najprodavanijim na globalnom nivou.

Zvanično ih proizvodi firma „Eastern Company” S.A.E., koja ima vijek dugu tradiciju bavljenja ovim poslom.

Međutim, taj brend je godinama kopiran i falsifikovan u državnoj fabrici u Crnoj Gori.

Vlasti u Egiptu, Britaniji i Evropskoj uniji upozoravali su na tu činjenicu, pokazuju dokumenta do kojih su prije pet godina došli novinari BIRN-a i Arapskih istraživačkih novinara – ARIJ.

Crna Gora je ignorisala ova upozorenja iako su o njima bili obavešteni najviši zvaničnici.

Egipat je kroz diplomatske kanale više puta tražio da Crna Gora obustavi ovu operaciju.

Proizvodnja je konačno obustavljena 2016. godine, ali tek nakon što je NDKP privatizovan i po dolasku novih vlasnika.

Ali ofšor kompanija – Liberty FZE iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koja je angažovala fabriku da proizvodi te cigarete nije odustala.

To pokazuje i dokumentacija Centralnog registra privrednog suda (CRPS) u kojoj se može vidjeti da je u junu 2017. godine ta firma osnovala istoimenu kćerku firmu u Slobodnoj zoni Luke Bar.

Kao njen izvršni direktor upisan je Slavoljub Vukašinović, sada bivši čelnik Novog duvanskog kombinata Podgorica, a ovlašćeni zastupnik Konstantinos Firogenis.

U tu firmu je 2018. godine unešen ukupan kapital od 570.805 eura.

Podaci do kojih je došao portal PRESS, pokazuju da je stečajni upravnik Duvanskog kombinata Podgorica Veselin Raičević, dok je trajao stečajni postupak u toj firmi, 2016. godine tužbom preko Privrednog suda tražio da firma Liberty FZE iz UAE plati dug u iznosu od 101.592 eura.

Raičević se, međutim, 27. aprila 2016. godine nije pojavio na zakazanom ročištu iako je bio uredno pozvan, što se zaključuje iz uredno vraćene dostavnice.

Zbog toga postupka stečajnog upravnika Privredni sud je obustavio postupak (tužba povučena), shodno čl. 293 st.1 ZPP-a.

Novac koji je švercerska kompanija dugovala državnoj firmi tako nikada nije naplaćen.

Izvor: PRESS online

Odluku da se tužba povlači donio je bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, koji se sada nalazi u pritvoru pod optužbom da je formirao kriminalnu organizaciju, u kojoj su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, te da je oštetio državu i osam kompanija za značajne iznose.

I stečajni upravnik Raičević ranije je hapšen, zbog sumnje da je vršio zloupotrebe u privrednom poslovanju.

Prema navodima optužnice Raičević, Miloš Stojanović i kompanija Zetagradnja su zloupotrebom službenog položaja, prilikom kupoprodaje imovine Duvanskog kombinata Podgorica, oštetili državni budžet za ukupno tri i po miliona eura.

Ta optužnica pala je na sudu i optuženi su oslobođeni krivice.

Veze predsjednika Liberty FZE sa Milom Đukanovićem

Liberty FZE je osnovana u malom emiratu Ras el Hajm, pokazuju zvanični papiri. Tu se kao njen vlasnik navodio Konstantinos Firogenis, Grk iz Atine, a kao predsjednik i glavni čovjek vezan za poslovanje pominjan je njegov sunarodnik – Joanis Zinas.

Zinas je kao bivši viši rukovodilac jedne od glavnih grčkih duvanskih firmi, privatne kompanije SEKAP, bio osuđen 2015. godine za šverc da bi bio oslobođen u drugom grčkom sudu od istih optužbi.

U maju 2016. godine Apelacioni sud je oborio prvobitnu presudu na osnovu grčkog zakona koji ne dozvoljava da se istoj osobi sudi za isti prekršaj na dva mjesta.

SEKAP, Zinas i još tri lica su takođe kažnjeni sa 28.1 miliona evra za izgubljene poreske prihode, prema dokumentima koje je grčka carina podnela parlamentu.

Profili na društvenim medijima pokazali su novinarima istraživačima da je Zinas sa porodicom često posjećivao Crnu Goru, uživajući u džet-set stilu sa moćnim prijateljima.

Na jednoj fotografiji koju je Zinas objavio na svom Fejsbuk profilu u septembru 2015. godine on je bio u društvu sa Milom Đukanovićem, tadašnjim premijerom Crne Gore.

„Predsjednik je povremeno bio gost u njegovom restoranu u Atini dok je bio u njegovom vlasništvu. Predsjednik nema saznanja o tome šta je on radio u Crnoj Gori, niti da li je to bilo legalno ili ne. To je van djelokruga premijera“, prije pet godina je izjavio portparol Đukanovića.

(Press online)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime