7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Kovač: Komisija će provjeravati imovinu i rad sudija i tužilaca u posljednjih deset godina

Ministar pravde Marko Kovač na današnjoj sjednici Vlade predstavio je Analizu za stvaranje uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu. Proces vetinga će se, kako je istakao, sprovoditi kroz tri faze i podrzumijevaće komisiju od devet članova, šest eksperata iz Crne Gore i tri iz inostranstva. Kovač je kazao da je predstavljena analiza početni korak ka reformi pravosuđa koja nas čeka u budućem periodu.

“U pitanju je detaljna i obimna analiza za sprovođenje vetinga, u kojoj je dat komparativni pregled procesa vetinga koji su sproveđeni ili se sprovode i danas u određenim zemljama, gdje je data određena praksa Evropskog suda za ljudska prava u ovom procesu, predložene preporuke i predlozi na koji način treba sprovesti proces vetinga u Crnoj Gori”, kazao je Kovač.

Kazao je da je to stav Ministarstva pravde, te da su svi doprinijeli da se dođe do ove analize u kratkom roku.

Kovač je naglasio da proces vetinga u crnogorski sistem treba voditi postepeno i fazno.

“Pa tako treba sprovesti veting nosilaca najviših pravosudnih funkcija i to članova sudskog i tužilačkog savjeta, predsjednika sudova i rukovodilaca državnih tužilaštava u posljednjih 10 godina, sudija Vrhovnog i Ustavnog suda, Vrhovnog državnog tužioca i državnih tužilaca u Vrhovnom državnom tužilaštvu, kao i kandidata za članove Sudskog i Tužilačkog savjeta”, kazao je Kovač.

Proces veting će se, kako je kazao, sprovoditi kroz tri faze.

“Prva faza bi obuhvatala izmjene odredbi Ustava koje se odnose na stalnost sudijske funkcije, sastav sudskog savjeta i izbor ovog članova ovog tijela, relevantnih odredbi koje se odnose na Tužilački savjet kao i druge odbredbi koje su u vezi sa procesom vetinga. U ovoj fazi bi se trebalo prostupiti donošenju zakona o mjerama pri izboru kandidata i članova savjeta u oblasti sudstva i tužilaštva, kao i formiranju komisije za evaluaciju koja bi obuhvatala vijeća koja odlučuju u prvostepenom i drugostepenom postupku”, objašnjava Kovač.

Druga faza vetinga podrzumijevala bi, kako je istakao, ocjenjivanje članova i kandidata za članove sudskog i tužilačkog savjeta. Etičke i disciplinske komiisije za ocjenjivanje.

“Treća faza podrazumijeva proces reforme sudova i državnog tužilaštva, evaulaciju predsjednika sudova, sudija Vrhovnog suda, Ustavnog suda, Vrhovnog državnog tužioca, državnih tužilaca u VDT-u i rukovodilaca državnih tužilaštava. Odvijao bi se proces i rad internih komisija sudskog i tužilačkog savjeta koje bi u međuvremenu oformljenu i vodile poslove koji bi se odnosi na izbore novih nosilaca pravosudnih funkcija kao i horizontalna pomjeranja tj. napredovanje unutar sudskog i tužilačkog sistema”, naglasio je Kovač.

Nakon ove faze razmotrio bi se, kako je kazao, proces sprovođenja kompletnog vetinga na sve tužioce i sudije u Crnoj Gori.

“Bila bi oformljena komisija od devet članova, ugledni eksperti iz Crne Gore, šest iz Crne Gore i tri iz inostranstva koji bi bili predloženi od strane međunarodnih organizacija sa kojima Crna Gora ima partnersku saradnju, njih bi birao parlament tropetinskom većinom u plenumu”, objasnio je Kovač.

Kazao je da smatra da je ovo početni korak ka reformi pravosuđa koja nas čeka u budućem periodu.

Premijer Dritan Abazović kazao je da je pravosuđe je od stane naših međunarodnih partnera detektovano kao problematično i nereformisano, te se nada da će novi saziv parlamenta dati doprinos da se krene u ozbiljne reforme kada je to u pitanju

Veting je, naglasio je Abazović, jedna od mogućnosti koju poznaje svijet kao vid monitoringa i kontrole pravosudnih organa.

“Analiza treba da se uzme ozbiljno i pozivam Ministarstvo pravde da nastave ovu javnu debatu ali mislim da će na kraju rezultirati konkretnim akcijama kada je u pitanju reforma pravosuđa”, kazao je Abazović na sjednici Vlade.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime