3.9 C
Podgorica
13.12.2024.

Lakušić: Izvorište „Bolje Sestre” nalazi se na UNESCO-voj Mapi 150 najznačajnijih izvora karsta na svijetu

Stanje u sektoru vodosnabdijevanja se, posebno u periodu prije izgradnje regionalnog vodovodnog sistema, pokazalo kao najveći ograničavajući faktor za razvoj turizma na području crnogorskog primorja. Nakon izgradnje RVS, stanje je značajno unaprijeđeno, ali postoji i značajan prostor za dalje poboljšanje“, kazao je predsjednik upravnog odbora “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje” Zoran Lakušić.

Prema njegovim riječima DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ u narednom periodu zacrtao je brojne aktivnosti, jedna se tiče sprječavanja daljeg pada izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre i njegove dugoročne zaštite su kontinuiranog karaktera i predstavljaju temelj svih planova ovog Društva.

Kao jedna od aktivnosti usmjerenih na sanaciju posljedica pada izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre, planirana je izgradnja stacionarnog postrojenja za prečišćavanje vode. Intenzivni pregovori sa Vladom Crne Gore u vezi sa obezbjeđivanja značajnih finansijskih sredstava koja su neophodna za ovaj projekat, već su započeti i Regionalni vodovod je uvjeren da će sredstva blagovremeno biti opredijeljena“, navodi Lakušić i dodaje: “Na isti način, konstantna borba na planu održavanja tekuće likvidnosti Društva, u velikoj mjeri opredjeljuju njegov dalji razvoj i projekte kojima će se u budućnosti baviti”.

On kaže da pitanja kao što su briga o kvalitetu voda koja se iz regionalnog vodovodnog sistema distribuira, redovno održavanje sistema, tehničko osavremenjavanje i dodatno unaprjeđivanje infrastrukture kojom Društvo raspolaže, aktivnosti na detekciji i sanaciji gubitaka, konstatno su na agendi menadžmenta i zaposlenih u Regionalnom vodovodu,  predstavljaju apsolutni imeprativ.

Za Regionalni vodovod, zaštita životne sredine i principi održivosti, od neprikosnovenog su značaja, pa se uvijek pronalaze novi načini da iste unapređuje u praksi i svakodnevnom funkcionisanju. U narednom periodu će se nastaviti razgovori sa Elektroprivredom Crne Gore na planu razmatranja mogućnosti i modela za izgradnju solarnih elektrana.
Regionalni vodovod sa posvećenošću radi i na razvojnim projektima, sa kojima će se nastaviti i u narednom periodu“, poručio je Lakušić.

Prema njegovim riječima posebna pažnja će se posvetiti projektu izgradnje novog cjevovoda u trupu bulevara Jaz-Tivat koji se realizuje u saradnji sa Upravom za saobraćaj, je vrlo kompleksan poduhvat koji će svakako potrajati, ali, uzimajući u obzir benefite koje će donijeti stanovnicima ovog područja, definitivno zavređuje napore koje iziskuje.

Regionalni vodovod je, shodno zaključcima Vlade Crne Gore, pokrenuo aktivnosti na rješavanju problema u vodosnabdijevanju i odvođenju otpadnih voda na području naselja Veliki pijesak, Dobre Vode i Utjeha u Baru i Kruče u Ulcinju. Budući da se radi o veoma izazovnom poduhvatu koji podrazumijeva saradnju brojnih institucija na lokalnom i državnom planu, kao i značajna finansijska sredstva, u narednom periodu će se donijeti konkretna, konačna, odluka u kom pravcu će se dalje odvijati ovaj projekat”, navodi Lakušić dodajući da se radi na donošenja Rješenja o utvrđivanju zona sanitarne zaštite i dobijanje vodne dozvole za korišćenje vodoizvorišta za snabdijevanje vodom crnogorskog primorja.

Osim izvorišta „Bolje Sestre”, na primorju šest lokalnih vodovodnih preduzeća koristi za vodosnabdijevanje još 32 lokalna izvora, ali je izazov u činjenici da za sve vodozahvate ne posjeduju zakonom obavezujuća vodna akta. Tako se voda, različitog kvaliteta, miješa sa vodom iz regionalnog vodovodnog sistema i kao takva distribuira potrošačima“, kaže Lakušić.

On dodaje da činjenica da i dalje na primorju postoji niz naselja u kojima nije izgrađena vodovodna mreža, već se snabdijevaju putem cistjerni, dovoljno govori o izazovima u ovom sektoru koje je potrebno savladati u cilju postizanja neophodnog nivoa kvaliteta isporuke vode za ljudsku upotrebu.

Planirano je natkrivanje izvorišta Bolje Sestre, koje se od 2017. godine, nakon petogodušnjeg istraživačkog poduhvata Svjetskog udruženja hidrogeologa nalazi na UNESCO-voj Mapi 150 najznačajnijih izvora karsta na svijetu, a koji je ujedno i najveći vodozahvat izgrađen na Mediteranu tokom posljednje tri decenije“, kaže Lakušić i ističe da će se intezivno raditi na saniranje nastale štete na uništenoj životnoj sredini i izvorištu Bolje sestre i korita rijeke Morače i rehabilitacija izvorišta Bolje sestre.

 

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime