Želim da skrenem pažnju na činjenicu da Vlada Crne Gore nije pokrovitelj i da nije pružila bilo kakvu vrstu podrške ovogodišnjem 2BS forumu – saopštila je Milica Pejanović-Đurišić iz Atlantskog saveza Crne Gore na otvaranju ovogodišnjeg 2BS Foruma.
Ocijenila je da je u pitanju još jedna demonstracija odnosa koji prije svega ima karakter ličnog a ne institucionalnog.
“Naravno, sa Vladom i bez nje, Atlantski savez će nastaviti sa svojom misijom jačanja evroatlanske ideje u Crnoj Gori i regionu. Nastavićemo da svim vidovima javne diplomatije podstičemo uključivanje što je više moguće subjekata u procese donošenje odluka, objašnjavajući prednosti, i razbijajući mitove i dezinformacije koje okružuju transatlansko partnerstvo i Alijansu. Kao što smo svih prethodnih godina radili na utemeljenju i razvoju euroatlanskih vrijednosti u Crnoj Gori i regionu, tako ćemo se i u ovom vremenu i sa aktuelnim izazovima angažovati na njihovoj odbrani i ukazivanju da je više nego ikada potrebno zajedničko, konsolidovano i učinkovito djelovanje demokratskih evroatlanskih i progresivnih snaga, kako Crnoj Gori, tako i na širim prostorima”, navela je ona.
Blokada integracija
Poručila je da se podsticanjem etničkih podjela, jačanjem desničarkih nacionalističkih struktura i političara, te antizapadnim narativima, značajno usporeni reformski procesi država u regionu.
“Tako je Crna Gora od lidera u integracijama i ključnog partnera evroatlanske zajednice u regionu postala problem. Trogodišnja nefunkcionalnost i nestabilnost ključnih državnih institucija, visok stepen polarizacije društva, neodgovorno plasiranje neutemeljenih populističkih inicijativa, dovođenje u pitanje sekularizma i građanskog koncepta društva na kojima počiva savremena crnogorska država, praktično su doveli do blokade evropskih integracija ali i ugrozili povjerenje naših evroatlanskih partnera”, istakla je Pejanović-Đurišić.
Dodatno, kako je rekla, nema ni ozbiljnog odgovora na pojave koje od ranije opterećuju naše društvo – organizovani kriminal, korupcija, duboko ukorijenjen partitokratski pristup u državnoj administraciji.
“Što je sve zajedno doprinijelo kreiranju ambijenta u kojem je kriza ovakvih razmjera uopšte bila moguće. U takvim uslovima odražvamo ovaj forum”, navela je Pejanović-Đurišić.
2BS forum, kako je kazala, predstavlja jedinstvenu platformu za diskusiju i generisanje ideja i rješenja kada su u pitanju globalni i regionalni izazovi vezani za bezbjednost i međunarodne odnose.
Demokratske vrijednosti i mir danas najugroženiji
“U godini za nama, od prošlog foruma, pokazalo se da su upravo demokratske vrijednosti i mir danas najugroženiji – kako globalno, tako i u našem regionu. Brutalna agresija Rusije na Ukrajinu, ne samo da predstavlja ničim opravdan napad na jednu suverenu državu, već se na taj način ciljano atakuje na slobodu, demokratiju i prosperitet u cijelom svijetu. Uz neodrživi narativ o navodnoj ugroženosti Rusije od strane NATO Alijanse, jasno se prepoznaje strategija da se pronađu slabe tačke i da se ugrozi jedinstvo Evropske unije i Alijanse”, rekla je Pejanović-Đurišić.
Ona je podvukla da upravo jačanje transatlanskog savezništva predstavlja jednu od najznačajnijih međunarodnih reakcija na ukrajinsku krizu.
Ruska agresija na Ukrajinu, kako dodaje, dodatno je ohrabrila brojne antidemokratske subjekte na Zapadnom Balkanu čije djelovanje je usmjereno ka podrivanju procesa demokratizacije, mira i stabilnosti.
“U pozadini globalnih političkih, društvenih i ekonomskih poremećaja, kao i sve vidljivije ofanzive autoritatrnih režima suprotstavljenih konceptu demokratije, ljudskih i ekonomskih prava i sloboda, dešavaju se ozbiljna etnička, vjerska, politička i društvena previranja u regionu, koji se, očekivano, pokazao kao vrlo pogodan poligon za pozicioniranje Kremlja u geopolitičkom takmičenju sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Evropskom unijom (EU)”, ukazala je Pejanović-Đurišić.
Istakla je da je Rusija pokazalo kako u turbulentnim okolnostima, raznim propagandno-obavještajnim metodama, zna iskoristiti sve kontroverze ovog prostora s prebogatom istorijom neguslasica i konflikata.
“Nedostatak demokratskih kapaciteta i slabe institucije, kao i manjak fokusa zapadnih partnera, olakšali su pristup takvim akterima koji faktički žele da ostvare potpuni prekid evroatlanskih integracija regiona, ali i da ugroze naše EU integracije. Rezultat je izražena politička nestabilnost u praktično svim država Zapadnog Balkana, uz jačanje međusobnih antagonizama s potencijalom ugrožavanja i onako krhkog mira i stabilnosti – što direktno potvrđuju i aktuelna dešavanja u Bosni i Hercegovini i na Kosovu”, podvukla je Pejanović-Đurišić.
(Pobjeda)