Poslanici crnogorske skupštine danas će se ponovo izjasniti o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi, koji je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović vratio na ponovno odlučivanje. Kako ocjenjuju sagovornici “Dana”, političari se igraju Ustavom i zakonima, dok “zaranjaju” po dubini.
Dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi predviđeno je da izbori u Podgorici i 13 opština budu održani najkasnije do 30. oktobra.
Đukanović je vratio Skupštini taj zakon na ponovno odlučivanje, navodeći da bi se donošenjem ukaza o njegovom proglašenju, njegovim stupanjem na snagu i postupanjem predsjednika saglasno njegovom tekstu i dejstvu, moglo otvoriti više bitnih pravnih pitanja.
” Odnosno nedoumica, koje nastaju u karakterističnim političkim situacijama, uz pretpostavljenu refleksiju na polje crnogorskog ustavnog sistema i postulata ustavnog prava uopšte”, naveo je Đukanović u obrazloženju.
On je rekao da, zbog toga, cijeni razložnim da se Zakon o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi vrati Skupštini na ponovno odlučivanje.
Izvjesno je da će dopune zakona opet biti izglasane. Kako “Dan” saznaje nezvanično iz vrha Demokratske partije socijalista (DPS), oni će ponovo glasati za ovaj zakon. Isti odgovor imali su i iz Socijalističke narodne partije (SNP), navodeći da su oni principijelni, te da se odavno zalažu za objedinjavanje izbora, jer je to, između ostalog, evropska praksa. Iz GP URA su istakli da ne znaju zbog čega je Đukanović vratio zakon, ali da će ponovo biti izglasan.
Politički analitičar Andrija Đukanović kazao je za “Dan” da će zakon biti usvojen, jer nije došlo do promjene stavova kod onih koji su već podržali taj zakon.
” Predstavnici parlamentarne većine ostaju pri stavu da je najbolje da izbori budu u jednom danu do kraja oktobra. Vjerovatno je razlog tome činjenica da nemaju jasnu, odnosno dobru kalkulaciju izbornih rezultata. Vjerujem da se izbori odlažu dok nova vlada malo ne stane na noge i predstavnici nove većine ne “zarone” po dubini. Čekaju da se građani malo ohlade od tenzija zbog pada prethodne vlade, a onda će u međuvremenu profunkcionirati dobro poznati mehanizmi partijskog zapošljavanja, korišćenja državnih resursa u partijske svrhe i sl. što je najbolji put do novih glasača i zadržavanja postojećih”, objašnjava Đukanović.
Dodaje da predsjednik želi da pošalje sliku poštovaoca ustava i zakona kojih se striktno drži.
” Ali eto ako se po drugi put izglasa zakon šta on tu može. To je dio političkih igrica koje godinama unazad gledamo. Ovo je simuliranje demokratije i tobožnjeg višeglasja gdje ni u DPS-u svi ne misle isto. Fingira se sukob mišljenja i prikazuje se slika živog i dinamičnog političkog života iako svi znamo da je nova vlada sastavljena u dobrom dijelu mimo izborne volje građana i po instrukcijama sa strane. Kao takva naravno da nema nikakvu autonomiju i u velikoj mjeri već ima zacrtanu agendu”; ističe sagovornik Dana.
Pravnik Veselin Radunović kazao je za “Dan” da nije prvi put da se predloži i usvoji zakon koji nije saglasan sa Ustavom jer se političke partije uvijek rukovode svojim interesima, a ne interesima zaštite Ustava.
” Tako sada imamo političke partije koje se oštro protive ovom rješenju, a prije samo nekoliko mjeseci su se zalagale za isto to rješenje kada im je odgovaralo. Na žalost, Ustavni sud nije funkcionalan, a i kada je to bio nije blagovremeno i efikasno štitio ustavnost. Ako Skupština ponovo izglasa zakon predsjednik će morati da ga potpiše i kako nemamo funkcionalan Ustavni sud, opet zahvaljujući političkim partijama i njihovim uskim interesima, izvjesno je da će zakon biti primijenjen”, navodi Radulović.