4.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Odbor podržao pregloge zakona o lokalnoj samoupravi i tri sekretara u ministarstvima

Završena je sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.

Odbor je dao zeleno svjetlo za izmjenu Zakona o lokalnoj samoupravi kojima je predviđeno da izbori u Podgorici i 13 opština budu održani 30. oktobra, kao i za izmjenu Zakona o državnoj upravi kojim bi se omogućilo tri državna sekretara u ministarstvima.

Za odlaganje izbora glasali su SDP, URA, DPS i SNP, a ostali nisu bili u sali u trenutku izglasavanja. Slično se glasalo i za Zakon o državnoj upravi, pa je sedam poslanika bilo “za”, dok su dva bila protiv.

Objedinjavanje lokalnih izbora i održavanje 30. oktobra neophodno je zbog turističke sezone, ali i smanjivanja tenzija u zemlji, kazao je u ime predlagača poslanik Miloš Konatar. Da odgađanjem izbora nova parlamentarna većina bježi od izbornog poraza, smatra poslanik Predrag Bulatović. On je istakao da će usvajanjem tog predloga biti radikalizovana situacija u zemlji.

U toku je sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu na kojoj se razmatraju dopune Zakona o lokalnoj samoupravi kojima je predviđeno da izbori u Podgorici i 13 opština budu održani 30. oktobra. Zakonske dopune predložila je nova parlamentarna većina i zatražila da se razmatraju po hitnom postupku.  Predloženo je da istog dana budu održani izbori u Pljevljima, Rožajama, Plavu, Tivtu, Budvi, Plužinama, Žabljaku, Bijelom Polju, Šavniku, Baru, Danilovgradu, Kolašinu, Podgorici i Golubovcima, opštini u okviru Glavnog grada.

Konatar za lokalne izbore u jednom danu

Poslanik Miloš Konatar kazao je da predlog o izmjenama zakona nije ništa novo. Podsjetio je da su iste inicijative podnosili i Demokrate i DF.

“Praktično se radi o istom zakonskom rješenju i nema jednog šefa poslaničkog kluba koji nije potpiusao ovakav prijedlog za objedinjavanje lokalnih izbora”, kazao je on.

Napomenuo je da bi Crna Gora po sadašnjem planu bila u izbornom procesu od početka juna do sredine jula, jer bi se svake sedmice održavali lokalni izbori.

“Mislim da je ovo jako značajno i da će se svi lokalni izbori u budućnosti održavati u jednom danu, a da oni izbori predviđeni 2022. budu odgođeni za 30. oktobar”, kazao je Konatar.

Poslanica Milosava Paunović podsjetila da su svi tokom prethopdne godine predlagali taj zakon.

“Zašto su svi klubovi osim SNP-a promijenili mišljenje, ja to ne znam. Ono što je evidentno da je jedino SNP ostala pri stavu da i u budućnosti lokalni izbori budu objedinjeni”, kazala je ona.

Istakla je da SNP-u nije u interesu odgađanje izbora, jer se i u Beranama pokazalo da nijesu izgubili biračko tijelo.

“Ali ostaćemo dosljedni, ono što smo predlagali i branili prije godinu i po, podržaćemo i glasaćemo za ovaj prijedlog danas”, kazala je Paunović.

Lokalni izbori pokazali da DPS tone

Poslanik Predrag Bulatović kazao je da je potrebno mnogo da se uradi da bi se svi izbori održali u jednom danu.

“Ako Skupština usvoji ovo, a nema osnova da usvoji, jer ovo nije objedinjavanje već odlaganje izbora i produženje mandata, predsjednik Milo Đukanović će ovo vratiti, naravno. Nova parlamentarna većina će to ponovo da usvoji. Prema tome, priča da su beranski izbori pokazali nešto to je tačno. Pokazali su da DPS i SNP nemaju većin u, odnosno da se SNP izgubila vlast”, kazao je Bulatović.

Ističe da je ključ ovog prijedloga u tome da je DPS  svjestan da u Podgorici, Kolašinu i Pljevljima gubi vlast.

“Gubitkom vlasti dovodi se u pitanje parlamentarne većine i to je glavni razlog”, kazao je on. Da je problem turistička sezona, kaže da ne bi bio problem da se održe svi do 25. juna.

On kaže da još uvijek nije bio poznat slučaj produžetka djelovanja prinudne uprave, kao što bi to bio slučaj u Tivtu i Budvi ukoliko izbori budu pomjereni za oktobar.

On je napomenuo da do oktobra nećemo imati Ustavni sud.

“I onda odložimo za oktobar, pa ćemo u oktobru zajedno sa predsjedničkim. Toga filma neće biti, ako se ovo nasilje sprovede, ne vidim opozicionog poslanika koji neće izaći na proteste. Ovo nije objedinjavanje izbora nego bježanje od izborne volje”, istakao je on.

Dodao je da je za njega ovaj zakon nevalidan.

“Nije kasno da odustanete od ovoga. Ustav poznaje produžetak mandata Skupštine. Parlamentarna većina sprovodi nasilje, jer ovo nije dijalog već nasilje”, kazao je on i dodao je da se ide u radikalizaciju političkih procesa.

Konatar: Ako ovaj zakon nije bio nevalidan u novembru, nije nevalidan ni sada

Konatar je pozvao Bulatovića da ne ide u radikalizaciju, jer je zemlji potrebno pomirenje.

“Gospodine Bulatoviću Vi ste u plenumu branili ovaj isti tekst. To što ćemo mi ovaj zakon usvojiti nas ne sprečava da otvorimo dijalog. Mi imamo još lokalnihh izbora za koje moramo utvrditi da će biti održavani istog dana”, kazao je on.

Dodao je da ako zakon nije bio nevalidan u novembru kada su ga zajedno branili, nije nevalidan ni danas.

Bulatović Konataru: Vi ste kolider nasilne parlamentarne većine

Bulatović kaže da je on i ranije govorio da nije korektno objedinjavanje izbora, te da nije branio ni napadao.

“Gospodine Konatar, Vi se polako etablitrate u kolidera jedne nasilne nove parlamentarne većine. A lider je Milo Đukanović. Kolider nije Dritan, nego vi, jer imate autoritetu partiji i na drugim mjestima”, kazao je Bulatović.

Istakao je da ukoliko odmah ne otvore dijalog, nova parlamentarna većina će se suočiti s radikalizacijom.

“Nećete dočekati godinu jer ćete se posvađatii oko borbe sa organizovanim kriminalom”, istakao je Bulatović.

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić tvrdi da je ova inicijativa rezultat stabilizacije političkih prilika u zemlji i ne vidi je nikako drugačije nego kao izlaženje u susret nečemu što su ranije podržali svi poslanički klubovi.

“Ideja objedinjavanja lokalnih izbora ima za cilj da oživi Odbor  za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva. U sklopu rada tog odbora treba sprovesti i reviziju biračkog spiska, jer imamo situaciju da u parlamentu sjede ljudi koji imaju dvostruko biračko pravo i neustavno dvojno državljanstvo”, kazao je on.

Ističe da je ideja da država ne bude u vanrednom stanju i da se puste tenzije.

Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović

O istom predlogu raspravljaće i Zakonodavni odbor koji je zakazan za 13 sati.

U obrazloženju se podsjeća na Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru za 2020. godinu u kojem se navodi da “uprkos međupartijskom sporazumu da se lokalni izbori održavaju istog dana, pravni okvir još predviđa mogućnost njihovog organizovanja u različitim terminima”.

Skupština je u decembra 2020 godine, formirala Odbor za svebuhvatnu izbornu reformu koji je, kako se navodi, dobio zadatak da pripremi zakonodavne reforme do kraja 2021. godine.

“Zbog nepostojanja konstruktivnog angažovanja svih parlamentamih aktera nije došlo do političkog dijaloga, pa Odbor za sveobuhvatnu izbomu reformu nije ispunio zadatak stvaranja normativnog okvira za održavanje svih redovnih lokalnih izbora u Crnoj Gori u jednom danu, uvažavajući preporake OEBS/ODIHR-a”, kaže se u izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi.

Navodi se da je predsjednik Crne Gore, u skladu sa svojim Ustavnim nadležnostima, raspisao izbore za odbornike u pojedinim skupštinama jedinica lokalnih samouprava.

“Uzimajući u obzir da slijedi raspisivanje izbora za odbornike i u drugim skupštinama jedinica lokalnih samouprava, predlaženo je da se objedini održavanje izbora u 14 jedinica lokalnih samouprava u istom danu, za 30. oktobar”, kaže se u obrazloženju.

Dopune Zakona o lokalnoj samoupravi inicirali su poslanici Danijel Živković, Miloš Konatar, Draginja Vuksanović Stanković, Kenana Strujić Harbić i Dragan Ivanović.

Pojedine političke partije i nevladine organizacije ocijenile su da je ovaj predlog nove parlamentarne većine neustavan.

Martinović: Gaženje Ustava

Poslanik Demokrata Vladimir Martinović je poručio da ovo zakonsko rješenje gazi Ustav.

“Vidjeli smo da će se ovaj zakon naći i da je njega podržao i kvazi premijer Abazović i ne čudi me što je on podržao ovakvo zakonsko rješenje. Dok je bio koordinator bezbjednosnih službi ćutao je i nije davao odgovore na pitanja poslanika. Ja sam ranije pitao i tadašnjeg ministra i Abazovića šta u policiji radi Ljubo Milović i od kad je službenik policije i zašto se postupak protiv njega ne završava”, kazao je Martinović.

Naveo je da mu Abazović do danas nije odgovorio šta Milović i Lazović rade u policiji, pa ga ne čudi što je Abazović podržao ovo zakonsko rješenje.

“Ovaj predlog zakona nije usaglašen sa Ustavom. Zakonom o izboru poslanika i odbornika propisano je da im mandat traje četiri godine, takođe Zakonom o lokalnoj samoupravi propisano je da mandat skupštine opštine traje četiri godine. Novi zakon je suprotno od svega toga”, dodao je Martinović.

Koprivica: Niste produžili mandat odbornicima

Martinovićev kolega i predsjedavajući sjednice Momo Koprivica naglasio je da je neistina da je ovaj Zakon isti kao onaj koji je ranija parlamentarna većina podnijela u novembru.

“Sadržinski je sličan onaj koji ste vi u februaru podnijeli sa našim iz novembra. Naš predlog je objedinjavao izbore u 17 opština a vaš u 14. Razlika između predloga je ogromna u odnosu na ovaj koji imamo pred sobom. Onaj ko tvrdi da se radi o istom aktu baca građanima prašinu u oči i vrijeđa im inteligenciju”, kazao je Koprivica.

Kazao je i da je nova parlamentarna većina propustila da odbornicima produži mandat i da ovaj predlog zakona to ne sadrži.

“Nemate normu o produžetku mandata, tako da će oni biti bez ikakvog legaliteta”, dodao je Koprivica

Poručio je novoj većini da sačekaju izbore.

“Vi niste nikakav trijumf ostvarili, vi ste beneficijari jednog preleta”, rekao je on.

Poslanik Demokrata Danilo Šaranović kazao je da je ovaj Zakon rezultat političkog dogovora nove parlamentarne većine.

“Jedna osoba je najbolje ofirala ovu političu igru i prevaru. U čemu se sastoji ova igra. Pravni savjetnik Đukanovića je jasno kazao da on nije imao nikakvu barijeru da sve lokalne izbore raspiše za 5. jun. Đukanović je stvorio pretpostavke da bismo došli do pravne lakrdije kakav je ovaj zakon”, kazao je Šaranović.

Milačić: Kasape Ustav kao što je Belivuk kasapio ljude

Poslanik Prave Marko Milačić poručio je da je ovdje zbog građana i da se čuje glas istine u moru neistine.

“Ovdje je bilo puno istine, Koprivica je obrazložio zašto je ovaj predlog zakona različit u odnosu na onaj raniji. Ovdje se određuje i datum izbora što je direktno kršenje. Ovim predlogom je pogažen ustav, predlagači kasape Ustav kao što je Belivuk kasapio ljude. Zašto ga pominjem, zato jer je on koalicioni partner nove većine, to je poznato od juče”, naglasio je Milačić i dodao se ne zna da li će se izbori zaista održati 30. oktobra, jer se, kako kaže, nikome ne može vjerovati.

On je optužio novu većinu da su tokom ustoličenja na Cetinju pripremali puč.

Konatar: Udržite se od radikalizacije, izbori u jednom danu najbolje rješenje

“Sve političke partije su saglasne sa ovim da se lokalni izbori održe u jednom danu, to je u skladu sa preporukama Evropske komisije, misije OEBS-a. Konačnu riječ o tome da li je nešto protivzakonito ili protivustavno može dati Ustavni sud. Po nama interes građana je da na lokalnim izborima glasaju jednog dana”, istakao je on.

Koprivica: Izbori se ne objedinjavaju već odlažu

Momo Koprivica kazao je da je odlukom o odlaganju izbora prekršeno Ustavno ovlašćenje predsjednika države.

“Jedna grupa se dislocira za jedan mjesec kad drugih izbora nema. Politički gledamo, zašto se ovi izbori ne objedine u junu, nego u oktobru. Nije postojala zakonska smetnja da se održe 5. juna, prije špica sezone. Zašto nisu objedinjeni izbori u junu, tada nema zakonske prijetnje”, upitao je on.

Vuksanović Stanković: Koprivica manipuliše građanima, Demokrate nestaju sa političke scene

“Puno postoji toga što ste vi radili, bili ste u VAR sobi gdje vam nije mjesto za vrijeme ustoličenja Joanikija. Vi iz Demokrata nestajete sa političke scene. Previše ste uzeltjeli, a nisko ćete pasti”, navela je ona.

Odbor je podržao predlog zakona o lokalnoj samoupravi glasovima poslanika DPS-a, SNP-a, URA-e i SDP-a.

Poslanici su prešli na sledeću tačku dnevnog reda o imenovanju državnih službenika i namještenika.

Poslanik SD Boris Mugoša naglasio je da ni jednom ministru ne treba tri državna sekretara, te da to znači 250 hiljada eura iz budžeta bez potrebe.

Poslanik Demokrata Danilo Šaranović smatra da je Zakon o namještenicima zakon o foteljama.

Naveo je i da će ministarstvo unutrašnjih poslova voditi turizmolog, ministarstvo poljoprivrede ministar sa srednjom školom, a resor zdravlja ekonomista.

Bulatović: Vlada želi da vrati DPS na scenu, URA pokušava da pokaže da je glavna

“Vidjećemo kako će se završiti ovaj eksperiment. Do ove vlade se došlo kršenjem ustava i gaženjem izborne volje građana. Ovo ćemo stalno da ponavljamo, jer je ovo opasan eksperiment za Crnu Goru. Nije problem raspodjele funkcija toliko od toga kakve ćemo mi odnose imati. Nema priče o dijalogu i pomirenju. Ova vlada će još brže da padne upravo zbog fotelja. Vlada se formirala dva i po mjeseca, održano je mnogo konsultacija, naročito kod SNP-a. Sada imamo nešto što nije dobra praksa, predlagač ovoga je poslanik”, navodi Predrag Bulatović i dodaje da URA želi u oktobru da formira vlast sa DPS-om.

Konatar: Nema vremena za čekanje

“Postoji potreba da u velikim ministarstvima ima više sekretara. Vrlo je važno da ministri sa svojim timovima što prije počnu sa radom i to je jedini razlog zbog čega sam ja predložio da ovaj Zakon ide po hitnom postupku. Nije rečeno da svako ministarstvo mora imati po tri sekretara”, ocijenio je on.

Predlog Zakona o državnoj upravi stavljen je na glasanje. Glasalo je sedam poslanika “za”, a dva su bila protiv. i odbor je podržao ovaj zakon.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime