7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Majka dječaka: Mom sinu odbili da ukažu pomoć; Iković: Trebalo da odu u Institut za bolesti djece

Hitna medicinska pomoć u Podgorici, prema riječima Ljiljane Vuković, majke šesnaestogodišnjeg dječaka, odbila je da njenom djetetu ukaže ljekarsku pomoć uprkos teškoj dehidrataciji zbog koje je završio u bolnici, dok direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dr Vuk Niković za Portal RTCG kaže da je trebalo da odu u Institut za bolesti djece, jer je tamo hitna pedijatrijska služba.

Vuković je juče pozvala redakciju RTCG-a kazavši da je zgrožena kako se medicinski radnici odnose prema pacijentima, i da se zbog toga požalila zaštitniku prava pacijenata Saidu Čekiću, jer smatra da je dječaku uskraćeno pravo na ljekarsku pomoć.

Navela je da su doživjeli šok nakon što su u nedjelju ujutro bili primorani da odu u hitnu pomoć, jer je njeno dijete bilo iscrpljeno zbog stomačnog virusa.

“Imao je jaku dijareju, povraćao je i imao glavobolju, jedva se držao na nogama. Povela sam ga u Dom zdravlja “Nova Varoš”, ali je bio zatvoren usljed problema sa klimama. Pozvala sam hitnu pomoć u Podgorici da pitam što da radim, ljubazna dispečerka mi je rekla da ga dovedem, što sam i uradila”, kazala nam je Vuković.

Šok je uslijedio nakon što je iznemoglo dijete stiglo do te zdravstvene ustanove.

“Medicinska sestra koja radi na šalteru odbila je da primi dječaka iako sam pojasnila da mi je rečeno da ga dovedem. Doktorka koja se zatekla na hodniku odbila je da primi pacijenta jer nije pedijatar. Dječak je u međuvremenu otišao u auto da me sačeka, jer više nije mogao da stoji”, pojasnila je Vuković.

Nakon toga, bili su prinuđeni da odu u Dom zdravlja u “Bloku 5”, gdje je naša sagovornica čekala da uđe kod izabranog ljekara koji joj je dao uput za Dječiju bolnicu.

“Tamo je istog momenta hospitalizovan. I dalje je na liječenju, tako da je definitivno bio u takvom stanju da mu je ljekarska pomoć trebala što prije. Dijete se mučilo bez potrebe, jer naš grad nema pedijatra u hitnoj pomoći”, navela je Vuković.

Ona je istakla da je svaki doktor dužan da ukaže pomoć pacijentu, jer je život djetat važniji od “procedura koje se moraju poštovati”.

Povodom ovakve situacije, iz RTCG-a su kontaktirali direktora Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dr Vuka Nikovića koji je naveo da ta jedinica u Podgorici nema pedijatrijsku službu ali da pomažu pri hitnim stanjima.

“Sva hitna stanja koja se odnose na: febrilne konvulzije, epileptične napade, saobraćajni i drugi trumatizam, ugrožen srčani rad i disanje, bez razlike da li se radi o djetetu ili odrasloj osobi, tretiraju se u hitnoj medicinskoj pomoći. Hitna pedijatrijska služba nalazi se na Institutu za bolesti djece i sva hitna stanja se tretiraju u toj ustanovi”, odgovorio je Niković.

Na pitanja je kazao da “sporna situacija koja se desila navedenog dana, ako se desila, nije evidentirana na prijemno – trijažnom punktu, kao ni u ambulanti”.

“Svaki pacijent, kao i pratnja pacijenta, ukoliko je nezadovoljan pruženom medicinskom uslugom, može poslati dopis Zavodu za HMP – Zaštitniku prava pacijenata, kako bi se, shodno zakonskoj proceduri, pokrenuo izviđaj unutar ustanove i utvrdile sve relevantne činjenice, a sve u interesu zaštite zdravlja pacijenata”, rekao je Niković.

Rekao je da je Vuković 17. jula ove godine Zavodu za hitnu medicinsku pomoć dostavila prigovor na rad jedincie ZHMP u Podgorici i prigovoro je proslijeđen zaštitniku prava pacijenata ZHMP, te da on radi na tom slučaju.

“Podnosilac prigovora će u zakonskom roku biti obaviješten o rezultatu navedenog postupka”, zaključio je Niković.

(Portal RTCG)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime