36.9 C
Podgorica
4.07.2025.

First Republic banka nova žrtva krize u SAD!

PIŠE: Vladimir ĐUKANOVIĆ

Ne vidi se kraj bankarske krize u SAD. Iako nas ubjeđuju sa raznih adresa da je situacija stabilizovana jasno je da su mnoge banke u problemu. Poslednja žrtva je First Republic banka koju danas preuzima država. Tokom vikenda je održana aukcija na kojoj je pobijedila moja matična kuća JP Morgan. Svi depoziti prelaze u veliku banku kao i kapital propale bankarske institucije.

Kao i propala Silicon Valley banka (SVB), i poslednja žrtva je bazirana u Kaliforniji. Njene klijente uglavnom čine bogate porodice sa Zapadne obale Amerike. Banka im je nudila niske kamatne stope za njihove velelepne nekretnine, a zauzvrat su klijenti držali visoke keš balanse na svojim računima. Osiguranje u SAD ide do $250.000 dolara po deponentnu, po banci, tako da su milioneri prije par mjeseci krenuli da prebacuju novac u druge finansijske institucije. Tromjesečni izvještaj koji je banka predstavila 24. aprila pokazuje da su klijenti povukli preko $100 milijardi iz First Republic banke u poslednja tri mjeseca.

Pored pomoći koju je banka primila prošlog mjeseca u obliku dodatnih depozita drugih banaka, pomoći nije bilo. JP Morgan će preuzeti ostalih $92 milijarde u depozitima. Takođe preuzima oko $173 milijarde u izdatim kreditima kao i $30 milijardi u raznim obveznicama. The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), institucija zadužena za osiguranje depozita, preuzima gubitke na komercijalnim kreditima i hipotekama. Takođe izdaje kreditnu liniju JP Morganu od $50 milijardi. Tranzakcija je odlična za vlasnike akcija JP Morgana i dodaće oko pola milijarde profita na godišnjem nivou.

FDIC će izgubiti oko $13 milijardi, što je manje od dvadeset koliko su izgubili zbog propasti SVB. Po mojoj procjeni još 180 banaka je u opasnosti od ovakve sudbine. I First Republic banka je po veličini imala oko $229 milijardi u kapitalu, što je nije klasifikovalo kao veliku banku. Sve velike banke u SAD prolaze dodatne stres testove dizajnirane da izbjegnu ovakve situacije. Dodd-Frank zakon, donešen nakon velike finansijske krize 2008. godine je primorao velike banke na stroge regulatorne propise. Taj akt se mijenja 2018. godine na insistiranje Donald Trump-a pa se definicija velike banke mijenja sa $50 milijardi u kapitalu na $250 milijardi. Podsjećam da se i SVB provukao ispod ovog radara sa kapitalom od $209 milijardi. Izbjegli su regulativu i to su platili bankrotom.

Američki Trezor je jutros objavio sledeće saopštenje: “The banking system remains sound and resilient, and Americans should feel confident in the safety of their deposits and the ability of the banking system to fulfill its essential function of providing credit to businesses and families.” Ovakve objave ne znače ništa bez jasnih koraka šta dalje. Dodd-Frank zakon traži dalje amandmane kako bi se što više banaka podvrglo strogim stres-testovima. Učestvovao sam u ovim procesima i oni su zahtevni i traju danima, što mnogim institucijama predstavlja dodatni trošak. Bankari se često ponašaju kao da su regulativna tijela tu da unište njihov biznis, a ne da osiguraju neometan i siguran rad finansijskih institucija.

(fejsbucenje.com)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime