Štrajk prosvetnih radnika u Srbiji trajaće do razrješenja ministra prosvete Branka Ružića, rekao je za N1 Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Javnost mora da shvati alarmantnost situacije, roditelji da razmisle da li djeca danas treba da idu u školu, ne možemo se baviti predmetima dok brojimo žrtve i ovo nije jedini slučaj nasilja u školama koji se desio, rekao je u Novom danu Dušan Kokot. On poručuje da će štrajk trajati do smjene resornog ministra zbog njegovog „sveukupnog nečinjenja“.
„Ministar nema ličnu odgovornost u slučaju OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, ali on mora biti smijenjen zbog onoga što je rekao na jučerašnjoj konferenciji za novinare koja je bila poražavajuća za sve u sistemu obrazovanja poput jučerašnje tragedije. Nasilje dolazi sa vrha. I kada ministar prosvete kaže da sistem nije zakazao, a Kristijan Golubović posjećuje školu, Vučić se ponaša agresivno prema novinirama i ministar ne vidi u tome ništa sporno onda mora da bude razriješen“, kaže Kokot, prenosi N1.
On dodaje i to da ministar mora biti smijenjen zbog njegovog sveopšteg nečinjenja i navodi primjer.
„Imali smo javnu raspravu – ne dobijete ni odgovor na predloge koje ste poslali ranije. Na raspravi dok govorimo, pitamo, ministar sve vrijeme na telefonu, na kraju ga pitam „da li ste ovdje?“, prenosi Kokot.
On postavlja pitanje i zašto se ne govori o tome da profesori svakodnevno trpe nasilje, da učenik ne može biti udaljen sa časa, ne može niti suspendovan, da je psiholog u školi često do 12 sati i da kada se dogodi problem na času posle tog vremena profesori ne mogu ništa da urade jer im je sistem onemogućio da rade.
„Škola može biti samo segment rješenja, roditelji takođe, kao i sve one vrijednosti koje društveno promoviše, i to je najvažnije. Sistem obrazovanja ne može biti izopšten. Vršnjačko nasilje, djeca vide i osjećaju nasilje svuda oko sebe, jer sistem zanemaruje vaspitni dio. Djeca u školi provedu određeni dio dana i ona obavlja i vaspitni rad, ali ako sistem ne prepoznaje potrebu za njim, ne možete očekivati rezultate. Postala je važna samo ocjena sa kojom se izlazi iz škole, prosvjetari su onemogućeni da se bave vaspitanjem. Ako nema podrške javnosti, roditelja, resursa za vaspitanje djece, ovakvi tragični događaji će se ponavljati“, zaključuje Kokot.
On dodaje i to da se nada da su građani shvatili dubinu problema i da je jučerašnja tragedija posljednja i upozorava da ne smijemo ignorisati činjenicu, da „nešto što se sije 10 godina to i proklija“, i da je to problem društva koje mora da reaguje, jer ako ne reaguje – plašićemo se zauvijek.