Dugogodišnji šef Odjeljenja za borbu protiv trgovine drogom Miodrag Laković u Jutarnjem programu TVCG kaže da je spuštanje granice krivične odgovornosti na 12 godina besmisleno i nema utemeljenja u nauci i praksi. Advokat Božo Prelević, začuđen je predlogom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da se granica za krivičnu odgovornost spusti.
Nakon jučerašnje tragedije u kojoj je dječak ubio devet osoba u školi u Beogradu, Prelević za TVCG kaže da je Srbije u šoku i kako dodaje u Evropi nije našao sličan slučaj masakra koji je počinilo dijete od 13 godina.
“Srbija se valja i pliva u nasilju i to je politički instument, ovdje imamo promociju nasilja tako da ovo što se desilo nije neočekivano”, navodi Prelević u izjavi za TVCG.
Samo je, kaže on, pitanje da li će Srbija nakon ove tragedije izvući pouke.
“Nezakonita i sramotna je količina detalja koje su političari iznijeli. Iz svega ovoga možete pročitati da stručne službe određena ponašanja nijesu prepoznale”, naveo je Prelević.
Da se dječaku nešto dešava nijesu, kako kaže on, primijetili psiholozi i pedagozi u školi, Centri za socijalni rad, ali i porodica.
“Iznošenje imena djece, hvaljenje kako vi nešto znate, a glavni ste krivac jer 12 godina promovišete nasilje na stadionima, na ekranima. Ako regulatorno tijelo nakon ovoga ne podnese ostavke, ja mislim da bi njih trebalo izbaciti iz njihovih prostrija”, kazao je Prelević.
On podsjeća da je masakr u Beogradu izvršilo dijete od 13 godina i kaže da je začuđen predlogom predsjednika Srbije Akeksandra Vučića da se grancina za krivičnu odgovornost spusti na 12 godina.
“Granica od 14 godina je svuda u svijetu, jer djeca prije toga nijesu zrela”, kazao je advokat Prelević.
Kaže da bi u budućnosti trebalo da se urade strategije kako da se slične tragedije spriječe.
Postaviće se i pitanje krivične pdgovornosti oca dječaka, ali Prelević kaže, teško da će biti krivične odgovornosti ako se dokaže da je otac na bezbjedan način čuvao oružje.
Dugogodišnji šef Odjeljenja za borbu protiv trgovine drogom Miodrag Laković kaže da je spuštanje granice krivične odgovornosti besmisleno i nema utemeljenja u nauci i praksi.
“Ovdje nije pitanje kazni, treba se baviti genezom nasilja ući u suštinu problema. Kazna je samo početak rehabilitacije, a nije rješenje”, kazao je Laković u Jutarnjem programu TVCG.
On ističe i da se u našem društvu događaju klasičani problemi tranzicije, sa poremećenim sistemom vrijednosti.
“Čini mi se da prioritet dajemo formi u odnosu na suštinu. Mlada populacija se nedovoljno prati. Reagujemo naknadno i pitamo se šta je dovelo do nasilja”, naveo je Laković.
U sitemu prevencije nasilja, kako ističe Laković porodicu, sistem obrazovanja i sistem bezbjednosti, moramo posmatrati kao cjelinu.
“U tom lancu svaka karika mora da bude jaka, ako je neka loša onda u drugom koraku mora da se koriguje to što nedostaje”, kazao je Laković.
(Portal RTCG)