Vlada je danas usvojila izmjene Uredbe o naknadi za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije, koje će, kako su objasnili predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija, dovesti do nižih računa za struju za građane.
Državni sekretar u tom resoru, Admir Šahmanović, kazao je da su izmjene inicirali prije svega da bi smanjili troškove građana za račune za električnu energiju koje plaćaju na mjesečnom nivou.
„Uredba, između ostalog, definiše otkupnu cijenu električne energije od proizvođača iz povlašćenog podsticajnog sistema. Na ovaj način, smanjili smo 50 odsto naknadu za ovaj vid podsticaja za građane i građani će plaćati manje račune“, rekao je Šahmanović na sjednici Vlade.
On je dodao da su takođe oslobodili građane koji troše do 300 kilovata prosječne potrošnje na mjesečnom nivou.
„Znači, oni neće plaćati naknadu za podsticajne mjere za obnovljive izvore energije, a takođe smo oslobodili obaveze državni budžet za eventualnu naknadu ovih podsticajnih mjera u slučaju da nedostaju sredstva na kraju godine. Cio teret je prenešen na Elektroprivredu“, objasnio je Šahmanović.
“Dan unaprijed” tržište električne energije startovalo sa radom
Novi segment tržišta električne energije u Crnoj Gori, pod nazivom Dan unaprijed tržište, danas je počeo sa radom, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija, Admir Šahmanović.
“Danas je profunkcionicalo “day-ahead” tržište i naša berza danas prvi put počinje sa trgovinom. Očekujemo brzo dobre vijesti sa njihove strane u vezi sa prvim tranaskcijama”, rekao je Šahmanović na sjednici Vlade.
On je čestitao rukovodstvu preduzeća Berza električne energije (BELEN), jer su, kako je rekao, uradili veliku stvar.
Kako je ranije saopšteno, na crnogorskom tržištu, osim državnih energetskih kompanija Elektroprivrede (EPCG) i Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS), biti prisutna vodeća regionalna i evropska imena iz tog privrednog segmenta, poput italijanskog ENEL-a, Elektroprivrede Srbije, hrvatskog HEP-a, slovenačkih HSE i GENi-ja, EFT Montenegro koji čini dio EFT Grupe i Danske commodities.
Berza električne energije je osnovana 2017. godine kao društvo sa ograničenom odgovornošću, čiji su vlasnici EPCG, CEDIS i COTEE. Cilj BELEN-a, na kojoj se od 2020. godine vrše nabavke gubitaka na distributivnoj i prenosnoj mreži (dugoročno tržište) je da bude glavna karika u uspostavljanju funkcionalnog i operativnog “dan unaprijed” tržišta, koje će podstaći transparentnost i konkurentnost kada je u pitanju trgovina električnom energijom.