Kompanija Redfield & Vilton Strategies sprovela je nedavno prvu postizbornu anketu u Crnoj Gori koja je eksluzivno predstavljena na sajtu Europe Elects .
Prema istraživanju ove agencije o raspoloženju građana Crne Gore mjesec i po prije vanrednih parlamentarnih izbora 11. juna očekuje nas pravi zemljotres i to zaslugom nevjerovatnog porasta podrške Pokretu Evropa sad!
Stranka novoizabranog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, prema ovoj anketi osvojiće nevjerovatnih 44 odsto glasova, prenosi Europe Elects napominjući da ovaj politički subjekt prvi put od osnivanja izlazi na parlamentarne izbore.
Višestranački savez desnog centra Demokratski front (DF) prema ovom istraživanju ima podršku od 17 odsto, Demokrate koje su predstavljene takođe kao partija desnog centra (EPP) i Pokret URA predstavljen kao stranka aktivista za zaštitu životne sredine (G/EFA), mogu da računaju na po šest odsto.
Sve ostale stranke trenutno su, prema ovom istraživanju, ispod cenzusa od tri odsto!
Među onima koji će izgubiti parlamentarnu zastupljenost je nekoliko partija lijevog centra—uključujući SNP, SDP i SD od kojih, prema projekcijama Redfield & Vilton Strategies svaka osvaja po jedan odsto glasova.
Bošnjačka stranka, određena lista bošnjačke manjine, ima jedan procenat glasova, ali je izuzeta od cenzusa.
Vjerovatnu vladinu koaliciju mogla bi da čini pokret Evropa Sad, Demokrate i URA. Pored ovih partija, ovoj koaliciji bi mogao da pristupi i savez DF-a, ili da pruži podršku u Parlamentu, jer ovaj savez pokušava da poboljša svoj narušeni međunarodni ugled, piše Europe Elects.
Na pitanje koga crnogorski birači preferiraju kao svog budućeg premijera 24 odsto ispitanih je odgovorilo da je to lider Evrope sad Milojko Spajić, 11 odsto favorizuje aktuelnog premijera Dritana Abazovića (URA).
Odlazeći predsjednik Milo Đukanović (DPS) uživa kao potencijalni kandidat za ovu funkciju podršku osam odsto građana, a ostali kandidati su dobili značajno manje.
Oko 40 odsto ispitanih vjeruje da će premijer biti Milojko Spajić.
Rezultati ankete pokazuju da su građani Crne Gore više podijeljeni na planu spoljnopolitičkih odnosa države nego što bi to sugerisalo njihovo članstvo u NATO-u i aspiracije EU: Srbija se vidi kao najvažniji međunarodni partner zemlje. 48% birača smatra da je zemlja saveznik Crne Gore. Slijede Rusija (39%), Kina (38%) i EU (37%).
SAD vidi kao saveznika 21%, dok ih 25% vidi kao prijetnju. Nešto više od 10% vidi EU ili Rusiju kao pretnju. Ta vrijednost pada na samo šest odsto za Kinu.
Kompletno istraživanje pogledajte OVDJE.