Predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, saopštio je da je izmijenjeni Zakon o predsjedniku ozbiljna devastacija i atak na Ustav i poručio da on u tome neće biti partner.
“Autori tog neustavnog zakona su bili kreativni. Ako je to njihov put, neka istraju, ali mene neće imati za partnera”, kazao je Đukanović.
Na pitanje Portala RTCG o unutarstranačkim izborima, kazao je da je za to rok kraj januara 2023. godine, te da je danas sjednica GO DPS-a.
“U našim strukturama je otvorena dilema je li dobro za partiju da uoči izvjenih predsjedničkih i vrlo vjerovatno parlamentarnih, da se bavi stranačkim. Danas ćemo ukrstiti argumente i doći do stava”, kazao je Đukanović.
“Tužilaštvo me uvijek imalo na raspolaganju”
Na pitanje o komunikaciji sa tužilaštvom po pitanju predmeta Telekom, Pandora… Đukanović je odgovorio:
“Kada bi se god tužilaštvo obratilo, sjećate se da je prethodni specijali tužilac Katnić govorio o trideset i nešto prijava, koje su podnešene protiv sa raznih adresa, a od kojih je 26-27 riješeno, a četiri-pet je u obradi… Ali, kada su se god obratili, imali su promptno mene na raspolaganju da dobiju sve odgovore. To je moja obaveza prema pravosudnom sistemu i da moramo biti svi jednaki pred zakonom, i to je moj odnos prema državi i znak poštovanja prema institucijama.”
Komentarišući amandmane na izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, predsjednik Crne Gore je rekao da je u pitanju “demonstracija političkog nasilja”.
“To je demostracija istog ovog nasilja koje smo vidjeli prilikom usvajanja Zakona o tužilaštvu, kao i izmjenama Zakona o predsjedniku… To je, očigledno, namjera jedne tijesne parlamentarne većine da demonstrira je ne zanima Ustav, da je ne zanima podjela vlasti, da žele da preuzimaju vlast onako kako oni misle da trebaju na lokalnom nivou i drugim granama vlasti. Mislim da je riječ o jednom ozbiljnom neprijateljskom udarništvu države Crne Gore i njenog ustavno-pravnog sistema”, rekao je on.
Crnoj Gori je, ocijenio je Đukanović, potrebna pomoć Evropske unije (EU) da bi izašla iz duboke institucionalne krize u kojoj se nalazi.
On je novinarima, nakon svečane akademije povodom 50 godina od osnivanja Pravnog fakulteta, rekao da su ministri vanjskih poslova Austrije i Slovenije, Aleksander Šalenberg i Tanja Fajon, posjetili Crnu Goru zbog problema koji postoje i jako duboke političke i institucionalne krize.
“Tonovi adekvatni za dubinu problema koje imamo. EU od zemlje očekuje poštovanje onoga što su evropska politička pravila. Crna Gora je to poštovala do prije par godina”, ocijenio je Đukanović.
On je kazao da je zbog toga Crna Gora najdalje odmakla u pregovorima sa EU.
“Crna Gora je sada u situaciji da joj je potrebna pomoć EU da bi izašla iz krize”, rekao je Đukanović.
On smatra da su poruke Šalenberga i Fajon jasne i da ne predstvaljaju nikakvo preterivanje, niti miješanje.
On je dodao da Zapadni Balkan ne smije da ima dilemu o opravdanosti daljeg ujedinjena Evrope.
Upitan da li će pokrenuti konsultacije, nakon najave iz Demokratskog fronta da će poslati 41 potpis podrške poslanika da mandatar bude lider Demosa Miodrag Lekić, Đukanović je ponovio da ne želi da učestvuje u implementaciji Zakona o predsjedniku.
“U meni neće imati partnera u implementaciji tog zakona”, rekao je Đukanović.
Na pitanje da li vjeruje da je moguć izbor četvoro sudija Ustavnog suda, on je odgovorio potvrdno.
Đukanović je dodao da je to bilo moguće i do sada uraditi.
“Postavlja se pitanje da li ćemo u trenutku utvrđivanja liste kandidata i kasnije na glasanju imati odgovoran odnos prema tom važnom pitanju. Nadam se da ćemo uspjeti da savladamo “niske strasti” i da ćemo doći do većine”, kazao je Đukanović.
Rekao je i da Crna Gora u dogledno vrijeme ima svoju stolicu u Evropskoj uniji (EU), te da se poštovanje pravila podrazumijeva i da se nada da će to svi razumjeti.