“Predlog budžeta je verifikacija onoga što je realnost u Crnoj Gori. Realnost je da imamo inflaciju koja je ove godine mnogo veća od one koja se zvanično prijavljuje. Mjerena kućnim budžetom jasno je da je ona mnogo veća od 15-16 procenata koliko je zadnji podatak na godišnjem nivou”, rekao je ministar finansija u Vladi Crne Gore Aleksandar Damjanović gostujući u emisiji Specijal na A plus TV.
On je naglasio da se pokušalo da na odgovoran i obazriv način, sa snažnom socijalnom komponentom, napravi socijalno odgovoran budžet.
“On je takav da podrazumijeva rast plata, a samim tim i penzija, za onaj dio koliko inflacija nagriza zarade”, rekao je Damjanović i dodao da je inflacija “naduvala” budžet i da je podrazumijevano štetna jer nema toliko naduvanog bilansa koji može da pravda njene negativna dejstva. Ona oporezuje ssve građane bez obzira na njihovo imovno stanje, i bogate i siromašne. Socijalna odgovornost nametnula da se predvidi rast zarada kako životni standard ne bi išao na niže. Bilo bi idealno da Crna Gora može sama da isfinansira ono što su zahtjevi građana i privrede ali to ni u nekim mirnijim godinama nije bilo moguće. Sve države regiona, planiraju deficit u budežetu“.
Damjanović je objansio da takva politika nije održiva na duži rok, i da bi Crna Gora već 2024. ili 2025. stabilizovala javne finansije potrebno je da kroz infrastrukturni zamajac prije svega kroz sektore poput saobraćaja i energetike, pokuša se da se ima privredni rast koji bi podigao BDP.
“Postoji potreba za racionalizaciju nekih troškova u budžetu. Tu ne mislim na zarade i penzije, već na diskrecionu potrošnju koja probija budžetske okvire. Počeli smo sa reformom zdrastvenog sistema i Fonda zdrastva. Doveli smo konačno Fond zdrastva u situaciju da bude pozitivan i višegodišnji dug koji je nasleđivan i koji je samo prenošen iz budžeta u budžet i pravio ogroman problem za javno zdravlje, sada je saniran“, rekao je Damjanović.
On je poručio da ova Vlada nije imala izbora, i da je u dilemi da li da se steže ionako stegnut kaiš ili se pokaže socijalna odgovornost i da prostora i građanima i privredi da prodišu, odabrano ovo drugo.
Na kritike svog prethodnika u ministarstvu finansija Milojka Spajića, Damjanović je odgvorio opaskom da mu je sve to čudno i da ga podsjeća kada glavni junak sitkoma “Mućke” Del Boj tvrdi da sve radi legalno.
“Emisija obveznica je odrađena interno, na tajnoj sjednici Vlade, a zaduženje nije objavljeno u Službenom listu što je zakonska obaveza. Još ne znamo kome su plaćene raznorazne usluge od te emisije i kome je otišao novac od provizije” rekao je Damjanović.
Komentarišući rad Uprava poreza i carina ministar finansija je rekao da smo u procesu u kojem treba čistiti žito od kukolja i da smatra da je većina zaposlenih u ovoj instituciji časno rade svoj posao. On je rekao da je šverc cigareta dominantno suzbijen ali da nije realno očekivati da nakon 20 godina tokom kojih su pojedini moćnici u državi zaradili milijarde ovaj posao potpuno stane.
“Nije realno da sve stane nakon velikog zemljotresa. Očekivano je da ima malih “podrhtavanja tla” ali na ovoj i svakoj sledećoj vladi je da sa Upravom policije, SDT-om čini da toga bude sve manje i manje. Na nama je da stvaramo ambijent u kojemće svako ko je kriv biti tamo gdje mu je mjesto i da kažemo da smo suzbijanjem šverca iz slobodne zone podignemo prihod za 30-35 miliona eura kroz porez. Eto jednog od načina za povećanje poreskih prihoda a bez povećanje poreskih i akciznih stopa”, kazao je Damjanović.
On je rekao da je Zakon o porijeklu imovine spreman i da je prošao kontrolu i komparaciju Evropske komisije.
“Očekujem da se nađe na Skupštini u najskorije moguće vrijeme i da će biti usvojen do kraja godine. Očekujem da će se sledeće godine kroz oduzimanje imovine i valorizaciju te imovine država imati određene prihode. To će biti težak posao, mi smo malo društvo. Kada se dođe do imovine, to je najteže u Crnoj Gori, sve diraj samo ne imovina i ako ju je pokrao a mnogo je imovine u ovoj državi pokradeno. Biću podrška u primjeni ovog zakona sa bilo koje pozicije“, rekao je Damjanović i dodao da očekuje i međunarodnu podršku na ovom planu.
Ministar finansije je rekao da se povjerenje u bankarski sektor ne može mjeriti nivoom depozita ali da je povjerenje u banke izgubljeno zbog politike prethodne vlasti tokom 30 godina.
Na pitanje da li Crna Gora smije da dozvoli da u arbitraži sa Atlas grupom ostane bez 500 miliona koliki je odštetni zahtjev ove grupe da taj i slični sporovi koji se vode govore dovoljno o tome kako se radilo u privatizacionim procesima u prethodne tri decenije.
“Na meni je kao dobrom domaćinu da sa ove funkcije radim sve da se ne dolazi do takvih sporova, a da kod onih koji su već pokrenuti pokušam da argumentujem i zaštitim elementarne interese države“, kazao je Damjanović.
Emisiju možete gledati večeras uživo na A Plus TV – na 15. kanalu Extra TV, 18. kanalu M:box, 24. kanalu Telemaha, kao i na našem Youtube kanalu A Plus TV Montenegro: