U Srbiji i svijetu se obilježava Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat, prenosi RTS. Centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca na spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svjetskom ratu na Novom groblju u Beogradu predvodiće ministar Nikola Selaković.
Obeležen Dan primirja na Francuskom groblju u Beogradu
Povodom Dana primirja u Prvom svjetskom ratu položeni su vijenci i odata počast stradalim Francuzima na Francuskom groblju u Beogradu, a vijence su, između ostalih, položili i ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Tokom ceremonije odavanja počasti, koja je počela intoniranjem himni Francuske i Srbije, vijence su položili i šef Delegacije EU u Beogradu Emanuel Žiofre, predstavnici drugih ambasada, predstavnici Grada Beograda, boračka udruženja.
Ambasador Košar podsjetio je na to da se na Francuskom groblju u Beogradu Francuska seća 50.000 Francuza koji su poginuli, kako kaže, uz svoju srpsku braću na bojištima Solunskog fronta.
Kako je dodao, 11. novembra se odaje počast svima koji su položili život za Francusku, među kojima i 1.038 pripadnika oslobodilačkog pokreta otpora, a koje je general de Gol, kako kaže, posebno želio da istakne.
“Obilježavanje 11. novembra u Beogradu znači naročitu priliku da se podsjeti na fracusko-srpsko prijateljstvo iskovano tokom Prvog svjetskog rata”, rekao je Košar.
Navodeći da se 24. februara rat ponovo vratio na tlo Evrope, Košar kaže da upravo zato što ovo “groblje svjedoči o tome kolika je cijena rata, Francuska se odlučno zalaže kod svojih saveznika za jačanje odbrane istočne Evrope i ne štedi napore kako bi učinila da prestane ruska agresija protiv Ukrajine”.
Košar je svoje obraćanje završio na srpskom jeziku. “Živjela Francuska, živjela Srbija, živjelo prijateljstvo naših naroda”.
Selaković položio vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković položio je vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Selaković, izaslanik predsjednika Srbije, upisao se u spomen-knjigu u kojoj je napisao da je “pobjeda slavne srpske vojske u Velikom ratu nemjerljiv doprinos moralnom i istorijskom kapitalu srpske nacije i jedan od temeljnih osnova da sebe i svoje pretke i potomke možemo da smatramo pobjednicima”.
“Taj pobjednički duh rođen je u želi da se bude i ostane svoj, poseban, nezavisan. Nekada je trijumfovao na bojnom polju, a danas u ekonomiji, sportu, kulturi, obrazovanju i na svakom drugom planu. Da nije bilo pobjede naših predaka pitanje je i da li bi bilo Srbije danas – sa tom mišlju današnja pokoljenja klanjaju se sjenama slavnih predaka i grade Srbiju svojih potomaka”, napisao je Selaković u spomen-knjizi.
Izaslanik predsjednika Srbije je potom, u pratnji načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Milana Mojsilovića, izvršio smotru počasne čete Garde VS i poklonio se zastavi.
U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svjetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja se obilježava u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.
U do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.
Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvijet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta.
Dan primirja u Prvom svjetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.