Primjena Evrope sad je uspješna, ali je prepoznata i pojava da jedan broj poslodavaca pritiska zaposlene da im dio isplaćene zarade vrate u gotovini na ruke, saopšteno je na okruglom stolu o saradnji nadležnih u implementaciji tog programa.
Na okruglom stolu, koji su organizovali Unija slobodnih sindikata (USSCG) i Ministarstvo ekonomskog razvoja, usvojeni su zaključci kojim su se institucije nadležne za rješavanje tog problema obavezale da će u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti otkrivanju i sankcionisanju krivičnih djela protiv prava iz rada za koje je zaprijećena sankcija u vidu novčane ili kazne zatvora do tri godine.
Učesnici okruglog stola saglasni su da je u cilju stvaranja pretpostavki za efikasno otkrivanje krivičnih djela protiv prava iz rada potrebno dodatno osnažiti zaposlene da prijave nezakonito kršenje njihovih prava.
” U tom smislu neophodno je da Agencija za sprječavanje korupcije razmotri zakonske mehanizme koji bi dali mogućnost zaštite imuniteta zaposlenih koji prijave krivična djela protiv prava iz rada, a po potrebi i kroz status „zviždač““, navodi se u zajedničkom saopštenju USSCG i Ministarstva ekonomskog razvoja. Navedeni zaključci biće dostavljeni Koordinacionom tijelu za implementaciju programa Evropa sad, kako bi preuzelo obavezu praćenja njihove realizacije. Cilj okruglog stola na temu Saradnja nadležnih institucija u implementaciji programa Evropa sad sa aspekta zaštite prava zaposlenih bio je postizanje sadejstva nadležnih institucija sistema u podršci Inspekciji rada na razotkrivanju i sankcionisanju kršenja prava na zaradu koju zaposleni imaju u skladu sa programom”, navedeno je u saopštenju.
Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici svih relevantnih institucija, odnosno uprava za inspekcijske poslove i policije, tužilaštva, sudstva i resornih ministarstava, kao i socijalnih partnera.
Okruglom stolu prisustvovao je i ministar ekonomskog razvoja i predsjednik Koordinacionog tijela za implementaciju programa Evropa sad, Jakov Milatović.
Izvor: Dan