Počeo je jedanaesti samit Procesa Brdo-Brioni. Domaćin samita na Brdu kod Kranja je predsjednik Slovenije Borut Pahor, koji je rekao da je cilj ovogodišnjeg skupa pospješivanje evropske perspektive regiona, prenosi RTS.
Na samitu, koji je počeo u 11 sati, učestvuju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predsjednik Albanije Bajram Begaj, trojica članova Predsjedništva BiH, Željko Komšić, Milorad Dodik i Šefik Džaferović, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski i predsjednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani.
Nakon plenarnog zasijedanja, uslijediće konferencija za novinare domaćina samita, kao i odvojene izjave zvaničnika, posle čega će se nastaviti razgovori na radnom ručku i bilateralnim sastancima.
Veče uoči samita, predsjednik Slovenije priredio je neformalnu večeru za učesnike skupa, a prethodno su on i Milanović održali sastanak na kojem su razgovarali o temama koje će se naći na dnevnom redu.
Kako je ranije najavljeno iz kabineta slovenačkog predsjednika Boruta Pahora, sastanak će biti prilika da se sagleda trenutna situacija u regionu i, prije svega, da se pozovu članice i institucije EU da ubrzaju proces proširenja.
“U neformalnoj atmosferi, lideri će moći da razmijene mišljenja i o drugim aktuelnim temama”, navedeno je u najavi skupa.
Prethodnih godina, skupu lidera regiona pridruživali su se i specijalni gosti, među kojima nekadašnja njemačka kancelarka Angela Merkel, raniji predsjednik Austrije Hajnc Fišer, predsjednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer, predsjednik Poljske Andrej Duda, njegov italijanski kolega Serđo Matarela, aktuelni predsjednik SAD, tada u funkciji potpredsjednika, Džozef Bajden.
Ove godine samit se održava bez stranih zvaničnika i predstavnika međunarodne zajednice.
Ovo je jedanaesti sastanak lidera regiona, od pokretanja inicijative Procesa Brdo-Brioni, 2010. godine, kada su tadašnji slovenački i hrvatski premijer, Borut Pahor i Jadranka Kosor, nakon potpisivanja sporazuma o arbitraži između dvije zemlje, želeli da daju primjer liderima Zapadnog Balkana i podsticaj za rješavanje bilateralnih pitanja i povećanje tempa na evropskom putu.