Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad 96 dolara, podržane naznakama pojačane potražnje za radnom snagom u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koje su ublažile zabrinutost zbog posustajanja u Kini, prenosi Mina biznis.
Cijena barela na londonskom tržištu bila je gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni dan i iznosila je 96,46 dolara.
Značajnijih promjena u cijeni nije bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 90,78 dolara, prenosi Hina.
Trgovce je ohrabrio podatak o padu broja novih zahtjeva za isplatom naknada za nezaposlenost u SAD-u, koji nagovještava solidnu potražnju za radnom snagom uprkos posustajanju ekonomske aktivnosti.
Optimizam je podstakla i snažna potrošnja goriva.
Podaci su ublažili strah od recesije koji su raspirile naznake usporavanja kineske ekonomije pod pritiskom strogih mjera suzbijanja novog talasa covida-19, ali i posustajanje u SAD-u i eurozoni.
“Glavni su izvor strahova trenutno globalna recesija i slabljenje potražnje, s obzirom na slabe podatke iz SAD-a, eurozone i Kine. Znakovi usporavanja ekonomskog rasta sveprisutni su i mogli bi smanjiti potražnju za naftom”, rekli su analitičari PVM-a.
Novi generalni sekreatr Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), Haitham Al Ghais, rekao je za Reuters da je optimističan u pogledu potražnje za naftom u narednoj godini.
On je dodao i da OPEC želi da zadrži Rusiju u široj grupi, koja uključuje i nezavisne proizvođače.
Podršku cijenama pružio je snažan pad zaliha u SAD-u u prošloj sedmici, budući da su kompanije pronašle kupce u evropskim zemljama koje traže zamjenu za rusku naftu.
Američki izvoz skočio je na rekordnih pet miliona barela dnevno.
OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela korpe nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 98,22 USD, što znači da je porasla 2,49 USD.