2.9 C
Podgorica
13.12.2024.

Minhenski masakr: Porodice žrtava napada na OI 1972. godine bojkotovaće njemačku komemoraciju

Porodice jedanaest izraelskih sportista koje su ubili palestinski napadači na ljetnjim Olimpijskim igrama 1972. godine u Minhenu neće prisustvovati obilježavanju 50-godišnjice jer smatraju da, između ostalog, zaslužuju veće kompenzacije.

Ta odluka, objavljena u četvrtak, ističe da između dvije zemlje, koje su izgradile snažne veze uprkos holokaustu u Drugom svjetskom ratu u kome su nacisti i njihovi saveznici ubili šest miliona Jevreja, i dalje postoji neslaganje.

Članovi palestinske organizacije Crni septembar ubacili su se u Olimpijsko selo, ubili dvojicu izraelskih sportista iz izraelskog nacionalnog tima i odveli još devet kao taoce 5. septembra 1972. godine.

Napadači su se nadali da će primorati Izrael da pusti 234 palestinskih zatvorenika i Zapadnu Njemačku da oslobodi dvoje ljevičara ekstremista, osnivača njemačke Crvene armije, Andreasa Badera (Baader) i Urlike Majnhof (Meinhof).

Svi taoci i jedan zapadnonemački policajac su ubijeni u pokušaju spasavanja njemačkih snaga. Rođaci sportista optužuju Njemačku da nije obezbijedila Olimpijsko selo, odbivši izraelsku pomoć i za neuspjelu akciju spasavanja.

“Pedeset godina zloupotreba, laži, ponižavanja i odbacivanja Vlade Njemačke i bavarskih vlasti posebno, zaista je isuviše za nas”, napisale su porodice u pismu bavarskim vlastima koje organizuju komemoraciju 5. septembra.

Kako je navedeno, iako je predsjednik Njemačke Frank-Valter Štajnamejer (Frank- Walter Steinmeier) prihvatio zahtjeve za javnim izvinjenjem i da se otvore arhive sa više informacija o napadu, kompenzacije koje je Njemačka ponudila su “uvreda”.

Anki Špicer (Ankie Spitzer), supruga trenera mačavalaca, jednog od ubijenih, rekla je da su porodice očekivale kompenzacije po međunarodnim standardima za terorističke napade.

Ona je imala 26 godna kada se napad dogodio u Minhenu, a sada ima 76 i, kako je rekla AP-u, nije joj potreban dijamantski prsten, već porodice žele samo “fer i pravedne kompenzacije”, posebno 14 ljudi koji izgubili roditelje u napadu i živjele u sjenci toga pola vijeka.

“Ako ne žele da se približe tome, čak ni da se približe, svojom ponižavajućom ponudom onda održavajte vaše ceremonije, ali mi nećemo biti tamo”, rekla je Špicer i dodala da će cijela izraelska delegacija od oko 200 ljudi, uključujući olimpijske sportiste, ostati kod kuće.

Njemački zvaničnici nisu odmah komentarisali stav porodica žrtava.

Odmah poslije napada, Nemačka je porodicama žrtava dala oko 4,19 miliona maraka (dva miliona eura), a 2002. godine preživeli rodšaci su primili dodatnih tri miliona eura, prenijela je njemačka novinska agencija DPA.

Ministar spoljnih poslova Njemačke je u julu rekao da se razgovora sa rodjacima i planira ponuda novih odšteta porodicama.

Njemački mediji su javili da je Njemačka ponudila deset miliona eura familijama koji uključuju ranije isplate. Vlada Njemačke nije zvanično objavila koliko je novca ponuđeno.

U zahtjevu za kompenzacije od oko 40 miliona maraka navedeno je da su tokom policijske operacije spasavanja učinjene velike greške, ali je ta tvrdnja odbijena jer je slučaj zastario.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime