Članovi neformalnog udruženja građana „Pravo na đedovinu i privatnu svojinu“ i juče su na sat vremena blokirali saobraćaj na dijelu magistralnog puta Mojkovac-Kolašin, kod skretanja za Biogradsko jezero, zbog, kako tvrde, „neustavnog oduzimanja prava na upravljanje sopstvenom imovinom“.
Još jednom su pozvali na dijalog sa državnim institucijama i zatražili da im se omogući „pravo na korišćenje i razvoja svojih imanja u skladu sa zakonima i tradicijom“.
– I danas smo ovdje u znak protesta zbog ograničavanja prava na imovinu i tako će biti do usvajanja naših zahtjeva ili dok nam zabrane pravo na okupljanje. Ako se i to desi, nastavićemo sa drugim oblicima građanskog aktivizma radi zaštite našeg ustavnog prava – kazao je u ime građana Svetozar Bogavac.
Mještani su i juče podsjetili da su dovedeni u apsurdnu situaciju i da na zemljištu koje su naslijedili od predaka ne mogu da grade objekte za osnovne potrebe, za stoku, poljoprivredu ili seoski turizam.
Dosad po našim zahtjevima nije učinjeno ništa, jer nemamo nikakvih konkretnih odluka nadležnog ministarstva i Agencije za zaštitu životne sredine – navodi Bogavac dodajući da je prije par dana prisustvovao sastanku u Agenciji za zaštitu životne sredine.
– Zanimalo nas šta je preduzimano po zahtjevima udruženja građana sa sastanka održanog 24.6.2025. godine sa direktorom za zaštitu životne i njegovim saradnicima. Predstavnici Agencije nakon konsultacija tokom sastanka sa odgovornim licima iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine-Direktorata za planiranje prostora, saopštili su nam da naše Udruženje treba da se obrati tom ministarstvu radi uvrštavanja izgradnje privremenih objekata u Plan privremenih objekata za nacionalni park „Biogradska Gora “ za period 2025-2029. godine – kaže Bogavac dodajući da su to i uradili i da su svi vlasnici pojedinačno na adresu Agencije za zaštitu životne sredine dostavili Plan privremenih objekata.
Zakonski mehanizmi štite interese vlasnika
Kako su ranije saopštili iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, JP NPCG i Agencije, „kontinuirano su otvoreni za dijalog i saradnju sa lokalnim stanovništvom i svim zainteresovanim stranama u vezi sa pitanjima upravljanja NP“. Kazali su da je javna rasprava o Nacrtu studije revizije za NP trajala 55 dana, da je svim zainteresovanima bio omogućen uvid u dokument, dostavljanje komentara i sugestija, a organizovane su i dvije javne tribine u Kolašinu i jedan okrugli sto.
Zone zaštite NP definisane su konačno Prostornim planom posebne namjene koji je u nadležnosti Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, kojem je tokom 2024. godine dostavljena Studija kao stručna podloga. Podsjetili su da „Zakoni o zaštiti prirode jasno uređuju pitanje prava svojine i mogućnosti naknade u slučaju ograničenja prava korišćenja nepokretnosti“, te da postoje zakonski mehanizmi koji štite interese vlasnika i omogućavaju naknadu ukoliko dođe do pravno validnih ograničenja.
– Nadamo se da će nadležno ministarstvo imati razumijevanja u vezi sa našim zahtjevima i da će konačno ovaj problem biti riješen. Od ishoda tih aktivnosti zavise i naši dalji potezi – kazao je juče Bogavac u ime neformalnog udruženja građana „Pravo na đedovinu i privatnu svojinu“.
Tokom trajanja blokade, u periodu od 17.30 do 18.30 sati sa obje strane magistrale su se stvorile kilometarske gužve.