Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisala je tender za izradu glavnog projekta rekonstrukcije objekta robne kuće „Podgoričanka“ sa glavnim projektom enterijera, a na osnovu idejnog rješenja „Spirala susreta“, pobjednika međunarodnog konkursa iz prošle godine.
Za ovaj posao, Agencija je izdvojila 250.000 eura sa porezom.
Rekonstrukcija robne kuće trajaće dvije godine i koštaće 7,5 miliona eura, a planirano je i da se u posao uključi i država, sa ciljem da Podgorica dobije prostor u kojem će mladi pokretati svoje biznise, a na njenom krovu biće restoran. „Spirala susreta“ predviđa da se objekat potpuno ogoli i da bude vidna unutrašnja konstrukcija kao što je i građa spolja.
Objekat nekadašnje robne kuće je van upotrebe više od deset godina, a kako bi ga oživjeli Glavni grad je raspisao međunarodni konkurs i u novembru prošle godine, u vrijeme mandata gradonačelnice Olivere Injac, izabrao najbolje idejno arhitektonsko rješenje za rekonstrukciju, a to je „Spirala susreta“ autorskog tima iz Argentine. Inače, našom robnom kućom, koja je mijenjala nazive pa bila NAMA, „Beograđanka“,“Podgoričanka“ bavilo se na tom konkursu 52 tima iz Kine, Poljske, Turske, Argentine, Rumunije, Filipina, Egipta, Italije, Kenije, SAD-a, Francuske…
–Ovo je jedan od ljepših poklona koji je naš grad mogao da dobije. Primarni cilj međunarodnog konkursa bio je obezbjeđivanje vizije adaptivne prenamjene objekta po principima održivosti kako bi se mogao koristiti na savremen način, ali uz očuvanje graditeljskog nasljeđa. Ono što je definisano kroz konkursni zadatak je na neki način materijalizovano. Od jednog zapuštenog objekta, centar grada dobiće prostor orjentisan ka lokalnoj zajednici i potrebama naših sugrađana, ali i svih posjetilaca – kazala je tada Olivera Injac.
Ona je u više navrata potencirala da staru zgradu u centru grada „obnavljamo i pretvaramo u prostor koji će biti namijenjen za kreativne industrije i centar za akceleraciju, zapravo inkubator za startap i inovacije u oblasti kreativne industrije i tehnologije“.
Među ključnim ciljevima predstavljenim tokom raspisa konkursa bilo je očuvanje istorijske vrijednosti i kulturnog značaja u smislu urbane memorije grada kroz prenamjenu u fleksibilan radni prostor, ali i kao centar za društvene i kulturne događaje.
Zgrada robne kuće izgrađena je 1949. godine, a 1970. godine dodat je teretni lift, kao i pokretne stepenice koje su bile prve u Titogradu. Mnogim Titograđanima, upravo ove pokretne stepenice bile su često jedini razlog da je posjete. Uz zidne figure Crnogorke i Crnogorca u igri predstavljaju nezaobilazan dio kolektivne memorije i asocijacije na ovaj prostor. Zgrada je bila predmet sudskog spora i 2018. godine konačno je pripala gradu.
Bivša vlast DPS-a je pokušavala da je proda u više navrata.