Ministarstvo pravde intenziviraće rad na Zakonu o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, kao i na sprovođenju vetinga u pravosuđu, a shodno preporukama Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
Na sjednici ukazano je posebno na sprovođenje vetinga u pravosuđu.
Zaduženo je i Ministarstvo pravde da do oktobra pripremi zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
Na koji način će preporučeno biti realizovano, RTCG je pitala resornog ministra Bojana Božovića.
Dinamika rada, kaže Božović, biće intenzivirana. Iduće sedmice planirani su sastanci sa međunarodnim ekspertima, koji su putem Savjeta Evrope dodijeljeni Ministarstvu pravde.
„U vezi sa Zakonom o oduzimanju imovinske koristi razmatramo više modela, neki modeli su nam bliži, neki malo dalji, ali isto tako, vjerovatno ćemo kroz Zakon o oduzimanju imovinske koristi razmatrati i uvođenje i stvaranje posebne agencije, odnosno posebnog organa koji će ubuduće i raspolagati tom imovinom, što smatramo takođe važnim i to će biti vjerovatno na kraju uređeno i posebnim zakonom“, rekao je Božović.
Da je Zakon o oduzimanju imovine politička priča koja traje, ali ne daje nikakve rezultate, mišljenje je advokata Veselina Radulovića.
„Taj zakon nikada nije bio ušao u proceduru. Ono što smo imali prilike da vidimo su izmjene postojećeg Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću. Pravi Zakon o oduzimanju imovine kroz parnični ili građanski postupak nikada nije pripremljen, niti su političari imali volje to da urade i ni taj posao ne može se odraditi u roku od par mjeseci“, kazao je on.
A koji model vetinga će se primjenjivati u Crnoj Gori, to će, kako kaže ministar Bojan Božović, biti dogovoreno u komunikaciji sa stranim ekspertima i stručnom javnošću odnosno pravosuđem.
„Model koji će biti adekvatan u smislu jačanja integriteta u samom pravosuđu, opet sa druge strane, naravno uvažavajući najviše standarde i preporuke Evropske komisije“, rekao je Božović.
Advokat Radulović pak upozorava da je veting ozbiljan proces te da to pokazuje i praksa država koje ga sprovode već petnaestak godina.
„Veting je proces koji treba da osmisle ljudi koji znaju taj posao, koji poznaju na koji način se taj proces može efikasno odraditi i dati najbolje rezultate u pravosuđu“ rekao je on.
Podsjećamo na sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost, data je i puna podrška v.d. direktoru Lazaru Šćepanoviću i Upravi policije, u odlučnoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.