Zakon o šumama stupio je na snagu u avgustu prošle godine ali još nije formirana njime predviđena nova kompanija, koja bi upravljala ovim sektorom, zbog čega vlasnici šuma u privatnoj svojini – ne mogu da ih koriste i bave se sječom. Zato će do početka rada nove firme, odobrenja za sječu (doznaka stabala) u privatnim šumama privremeno izdavati Uprava za gazdovanje šumama i lovištima.
To je suština izmjena i dopuna Zakona o šumama, koje su u skupštinsku proceduru juče predali poslanici Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović i Slađana Kaluđerović, kojoj pripada i aktuelni ministar poljoprivrede Vladimir Joković. Isti poslanici su još u januaru predali dodatne izmjene ovog Zakona, kako bi se njegova primjena odgodila za godinu dana, odnosno do 1. januara sljedeće godine.
Skupština je Zakon o šumama usvojila krajem jula prošle godine dok je njegova puna primjena planirana za 1. januar ove godine. To se ipak nije desilo, jer ni gotovo godinu dana kasnije nije osnovana nova firma koja bi preuzela rukovođenje šumskim fondom, u ovogodišnjem budžetu nije predviđen novac za njen rad, niti je obezbijeđena neophodna mehanizacija.
“Vijesti” od izvora upućenog u ovaj slučaj, saznaju da Ministarstvo poljoprivrede planira da do kraja septembra osnuje novo državno preduzeće,koje bi počelo sa radom od 1.januara 2026. Ovaj scenario podrazumijeva i izmjenu zakona o šumama.
Da su im šume u blokadi na više protesta i blokada saobraćaja, ukazali su i mještani nikšićkih sela, koji su tražili da im se dozvoli sječa u privatnim šumama jer zabrana traje od kraja prošle godine. Joković je sredinom juna kazao da je na njihovoj strani i da će učiniti sve da se izmjene i dopune usvoje do 1. jula, što se takođe nije desilo.
Po predloženim izmjenama, Uprava bi se bavila doznakama za sječu stabala u privatnim šumama do kraja ove godine, a posao bi radili njihovi zaposleni koji imaju završen VII-1 stepen nacionalnog nivoa kvalifikacija šumarskog smjera, obima 240 kredita i najmanje jednu godinu iskustva u uzgoju, zaštiti i korišćenju šuma.
“Ovim zakonom se predlažu izmjene koje imaju za cilj da obezbijede da vlasnici šuma u privatnoj svojini imaju mogućnost upravljanja i gazdovanja svojim šumama, a naročito u pogledu sječe suma u privatnoj svojini. Dosadašnje zakonske odredbe vezivale su mogućnost sječe šuma u privatnoj svojini za prethodne aktivnosti kompanije za gazdovanje šumama u dijelu vršenja doznaka stabala, koje privredno društvo za gazdovanje šumama još uvijek nije osnovano. Predlažu se izmjene i dopune sa ciljem da se omogući nesmetan proces upravljanja i gazdovanja šumama u privatnoj svojini, u kom postupku će, do formiranja privrednog društva za gazdovanje šumama, značajnu ulogu imati nadležni organ uprave”, piše u pisanom obrazloženju predloga izmjena Zakona, uz napomenu da će stupiti na snagu osam dana od objave u Službenom listu.
Joković je “Vijestima” u martu ove godine kazalo da je Zakon o šumama u tom trenutku bio teško primjenjiv, da se mijenjanje modela rukovođenja šumama u Hrvatskoj i Sloveniji radilo postepeno i trajalo sedam godina, da niko iz Uprave za gazdovanje šumama ne želi da pređe u novu firmu i da trenutno nema novca za opremu, mehanizaciju i druga sredstva. On je nedavno u gostovanju na Radio televiziji Crne Gore kazao da će nova kompanija vjerovatno biti početkom septembra i da punu primjenu Zakona očekuje od 2026. godine.
“Vijesti” su Ministarstvo poljoprivrede pitale koje korake realno mogu preduzeti do 2026. godine, gdje će naći radnike i kolike će im biti plate i kako će nova firma u početku raditi. Pitanja su upućena 30. juna ali odgovori nisu dostavljeni do zaključenja ovog broja.
Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje će uskoro saslušati Jokovića i direktora Uprave za šume Miloša Rajkovića, i to na temu stanja u crnogorskim šumama nakon primjene ovog Zakona. Inicijativu o saslušanju su podnijeli poslanici opozicije, a na sjednici održanoj prije dva dana su saopštili da je EU povukla 2,4 miliona eura iz šumarstva i IPA projekata, jer ne žele da sarađuju sa Ministarstvom koje ne poštuje dogovor i pravila.
Iz Ministarstva su tu informaciju demantovali.
Da su im šume u blokadi na više protesta i blokada saobraćaja, ukazali su i mještani nikšićkih sela, koji su tražili da im se dozvoli sječa u privatnim šumama jer zabrana traje od kraja prošle godine.