32.9 C
Podgorica
16.07.2025.

Ljekar: Kod Mrvaljevića nastupio osjećaj gušenja, zbog hapšenja uznemirenostim nisam primijetio povrede

Pravni zastupnik oštećenog Mila Jovanovića, advokat Damir Lekić, tražio je od suda da zapisnik sa prethodnog ročišta, u dijelu koji se odnosi na izjašnjavanje tog Nikšićanina na zapisnike o saslušanju u tužilaštvu, koji se odnosi na druge događaje.

„Ovakvi zapisnici ne mogu da se koriste i smatram da je najprirodnije da se izuzmu kao pravno nevaljan dokaz“, rekao je advokat Damir Lekić.

On je pojasnio da su zapisnici na koje se izjašnjavao iz postupaka u kojima je Jovanović imao drugačiji, a ne status svjedoka oštećenog.

Lekić je to tražio u nastavku suđenja suspendovanim policajcima Petru Lazoviću i Jugoslavu Raičeviću.

„Zaista smatram da je postoje bitne razlike u svim tim iskazima, ali ovo tražim zbog principijelnosti“, kazao je Lekić.

Tužiteljka Biljana Pavličić pojasnila je da se radi o pravno valjanim dokazima, koji su sačinjeni u skladu sa zakonom, ali da se i ona protivila na prethodnom ročištu, upravo iz razloga da ne bi došlo do ovoga do čega je danas došlo.

„Da neko osporava valjanost zaposnika, jer saslušanju nisu prisustvovali branioci“, rekla je ona.

Pred sudijom Ilijom Radulovićrm danas će svjedočiti ljekar Milan Popivoda, policajci Momo Mirković i Dražen Miranović.

Nijesu došli svjedoci Željko Radulović i Ivan Stamatović, Neško Jaredić i Milorad Mitrović.

Lazoviću i Raičeviću sudi se zbog incidenta s kraja 2020. godine u Nikšiću, kada su, navodno, pripadnici Tima za posebnu operativnu podršku navodno zlostavljali Mila Jovanovića i Jovana Mrvaljevića, nakon što su ih priveli tokom policijske intervencije.

Prema tvrdnjama tužilaštva, oni su fizički maltretirani u zgradi nikšićke policije, a zatim transportovani do Podgorice uz kontinuirano nasilje.

Navodno zlostavljanje dogodilo se u noći između 30. i 31. decembra 2020. godine, kada je u blizini Slanog jezera zaustavljen automobil u kom su bili Jovanović, Mrvaljević i Vladan Mijušković.

Prilikom pretresa pronađen je pištolj, za koji je Mijušković preuzeo odgovornost. Nakon toga su svi privedeni, a ubrzo potom, prema izjavama, uslijedilo je nezakonito postupanje pripadnika policijskog Tima za posebnu operativnu podršku.

Zbog ovog slučaja, pred podgoričkim Osnovnim sudom vodi se postupak protiv suspendovanih policajaca Lazovića i Raičevića, koji su optuženi za zlostavljanje dvojice navodnih pripadnika organizovane kriminalne grupe škaljarski klan.

„Prošlo je dosta vremena. Iako je medijski propraćen, meni taj slučaj blijedi iz sjećanja. Već jednom sam kod gospođe Pavličić pričao o pacijentu koji je doveden u pratnji policije“, rekao je ljekar.

Objasnio je da im je tada rečeno da je kod tog pacijenta (Mrvaljevića) nastupio osjećaj gušenja, zbog hapšenja i da je uznemiren.

Dodao je da su oni radili dijagnostiku, kako bi utvrdili da li iza ubrzanog rada srca, otežanog disanja, može da stoji bolest, ili povrede.

„Data mu je terapija, subjektivno je bio bolje i odveden je“, rekao je doktor Popivoda.

Istakao je da je sa njim bilo više policajaca.

„U dijelu u koji sam ja radio pregled, nisam primjetio povrede“, kazao je on.

Odgovarajući na pitanje sudije pojasnio je da je on radio EKG, pregledao pacijenta, mjerio mu pritisak…

Pojasnio je da je od ljudi koji su doveli pacijenta rekli ljekarima da je prilikom hapšenja došlo do gušenja i kočenja šaka kod pacijenta.

Objasnio je da prilikom snimanja EKG pacijentu zavrnu majcu i da nije primjetio povrede na tijelu pacijenta.

Tužiteljka Pavličić pitala je ljekara da li su pregledu prisustvovali policajci.

„Da. Ne mogu se sjetiti koliko je policajaca prisustvovalo pregledu, mislim da je praksa da se pacijent ne ostavlja bez nadzora“, rekao je ljekar.

Odgovarajući tužiteljki kazao je da je pacijent tada imao grčenje šaka, otežano disanje i ubrzan rad srca, što je, kako je kazao, već i napisao u izvještaju od te noći.

Odgovorio je i da je pacijent, kolko se on sjeća, bio svjestan, da se ne može sjetiti verbalne komunikacije, ali da je mogao da čuje što ga pitaju i odgovarao neverbalno.

„Klimanjem glavom, ali se ne mogu sjetiti razgovora i da li je i šta pričao“, rekao je doktor.

Pojasnio je da zna da su pacijenta uveli službenici policije, ali da se ne može sjetiti samog ulaska.

Odgovorio je da nije sve vrijeme proveo pored pacijenta, već je nakon pregleda on prebačen u sobu za opservaciju.

„Obilazio sam ga povremeno, ali nisam sve vrijeme bio uz njega“, rekao je on.

Pravni zastupnik oštećenog Mrvaljevića, advokatica Tatjana Pavličić pitala je jesu li pacijenta uveli u kolicima ili na nogama.

„Ne mogu se sjetiti“, rekao je on.

Odgovarajući na njeno pitanje od koga su uzimali anamnestičke podatke, od Mravljevića ili policajaca, kazao je i od njega i od policije.

„Koliko se sjećam, nama su službenici policije rekli da pacijent ima dijebetis. Zbog toga smo odradili uzorkovanje brze glikemije, tj. mjerenje nivoa glukoze iz krvi iz prsta“, kazao je on.

Rekao je da se ne može sjetiti rezultata, ali da zna da nije bilo bitnijeg odstupanja.

Odgovarajući na pitanje advokatice, kazao je da nijesu uradili visinu insulina u krvi.

„Ne znam jesu li bili u domenu referentim vrijednostima, ili eventualno neko malo odstupanje, ali ne neko koje bi ukazivalo da je to razlog njegovog stanja“, kazao je ljekar.

Objasnio je da u Urgentnom centru, kod takvog stanja, praksa nije da rade sistematske preglede ni ispitivanja u pravcu utvrđivanja postojanja dijabetesa ili dalje terapije.

„Koliko se sjećam izvještaj je predat policiji“, kazao je doktor.

Zastupnik Jovanovića, advokat Damir Lekić pitao je – što ste uopšte liječili ovog čovjeka.

„Pitali smo ga kako si, boli li te nešto, jesi li dobro? Odgovarao je neverbalno“, kazao je doktor, ponavljajući da ne može da se sjeti.

„Je li vam rekao, kao i svi mi kad dođemo, boli me nešto, pretučen sam, hipohondar sam, što vam je rekao“, kazao je Lekić.

Doktor je ponavljao da je Mrvaljević pitan sve to, ali da su procijenili da je u svjesnom stanju, na osnovu neverbalne i oskudno verbalne komunikacije.

„Što vam je ovo lice reklo?“, pitao je Lekić.

„Nije rekao da ga ništa boli“, kazao je ljekar.

Lekić je pitao što je onda bio u bolnici, a dr Popivoda odgovorio je: „Zato što je doveden. Mimo svoje volje, jer je bio uhapšen. Doveden je jer su službenici policije smatrali da zbog njegovog stanja treba da bude pregledan, i da mu se pruži ljekarska pomoć“, kazao je on.

Odgovarajući Lekiću rekao je da mu pacijent ništa nije sam rekao.

„Stvarno se ne mogu sjetiti detalja evetnualnog razgovora“, kazao je on.

Pojasnio je da je bilo dosta tehničara u smjeni i još jedan ljekat, da je bio njegov pacijent i da se ne sjeća da je bilo koji ljekar učestvovao u pregledu.

„Uvijek se nadamo da ništa ne preskočimo“, kazao je on.

Dodao je da bi u izvještaju napisali da boluje od dijebetesa, jer ta bolest može da utiče na mnoga stanja.

„Gledao sam taj izvještaj“, kazao je doktor kada je sudija pitao da pogleda svoj izvještaj.

Lekić je pitao gdje je gledao izvještaj, a dokto je kazao u medijim.

„Pitam, da ne bude da mu ga je neko drugi pokazivao“, kazao je Lekić.

Ponovio je da su od pratnje, odnosno policajaca, dobili podatak da je Mrvaljević dijabetičar.

„Podaci koje smo dobili od služenima policije unijeti su h zapisnik. Pacijent je, kao što sam rekao, bio u stanju oskudne verbalne komunikacije i nije bio u stanju da se izjašnjava“, rekao je doktor.

„Mi smo pitali pacijenta, ali to što je on dogovarao nije bilo od bitnog za unošenje u anamnezu. Pitali smo ga boli li ga glava, je li sve u redu isl“, kazao je on.

„Ne mogu da se sjetim replike pacijenta, sve što je bitno napisali smo“, kazao je on, odgovarajući na insistiranje Lekića da kaže jesu li išta što je Mrvaljević rekao unijeli u zapisnik.

Sudija je zabranio odgovor na pitanje Lekića da li je pacijent mogao slobodno da se izjašnjava pred policijom.

Lazovićev branilac, advokat Nikola Martinović, pitao je da li je vidio zgrčene šake kod pacijenta.

„Jesam. Kad je napisano na taj način misli se na stezanje šaka u okviru stresne reakacije. Nisam protumačio u smislu povrede, već kao simptom stresne reakcije“, kazao je on.

„Sigurno nije bio bez odjeće. Zapamtili bi da je doveden go. Ne mogu da se sjetim najjasnije. Ja da znam nije bio bez odjeće. Ali gornji dio tijela mora da bude go dok se radi EKG, pregleda stomak“, rekao je doktor.

Pojasnio je da pacijentu nijesu skidali gornji dio odjeće, već zavrtali.

Odgovarajući Martinoviću, kazao je da je radio i palpaciji bubrežne lože, pregledao pluća, grudni koš, abdomen.

„Prilikom pregleda nisam primjetio vidjlive povrede, jer da jesam pristupili bi dodatnim pregledima“, kazao je doktor.

„Ne sjećam se ko je zadigao majcu pacijentu, ali je to sigurno urađeno“, rekao je doktor, odgovarajući na pitanje Raičevićevog branioca, advokata Miloša Vuksanovića.

Istakao je da se ne može sjetiti je li Mrvaljevićeva garderoba bila kvasna, prljava…

Lazović je pitao doktora da li je te noći, ili ikada komunicirao sa njim.

„Ne poznajem Vas, ali ne mogu ni da potvrdim, niti negiram da smo pričali te noći“, kazao je on.

Isto je odgovorio i za Raičevića.

„Ne mogu se sjetiti načina na koji je pacijent izašao iz Urgentnom, ali znam da mu je bilo bolje, i da je i on to rekao“, kazao je doktor, odgovarajući Raičeviću.

- Oglasi-spot_imgspot_img
IzvorVijesti
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime