Ona je kazala da je formiranje vlasti u Nikšiću sa Markom Kovačevićem na čelu gradske uprave – završena stvar- ali i da PES netransparentno vođenje izvršne vlasti, neispunjavanje obećanja datih građanima i pravljenje ustupaka partijama nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) plaća konstantnim padom podrške građana.
Đukanović je istakla da su izbori u Nikšiću pokazali jačanje dva ekstremna pola – Demokratske partije socijalista (DPS) sa jedne i bloka koji čine partije bivšeg DF-a sa druge strane, dok građanske liste nemaju veću podršku građana.
Prema njenim riječima, najveći gubitnik nikšićkih izbora su PES, Demokrate i Građanski pokret (GP) URA.
“Kada bismo pogledali izbore i u Podgorici, Budvi i drugim opštinama u prethodnom periodu vidimo konstantan pad PES-a, iako su ključni dio Vlade na nacionalnom nivou, iako imaju velika obećanja za građane i populističku politiku “, kazala je Đukanović.
Kako je navela, očigledno je da neispunjavanje tih obećanja, posebno u odnosu na ekonomske parametre, birači kažnjavaju upravo konstantnim padom te stranke.
Đukanović je rekla da su Demokrate, koje su u vlasti i koje imaju značajne poluge moći koje u kontinuitetu zloupotrebljavaju u izbornom procesu, pokazale rezultat koji je nezadovoljavajući, ali i da je gubitak podrke GP URA rezultat njihovog činjenja kada su upravljali Vladom.
Kada je u pitanju formiranje vlasti u Nikšiću, Đukanović smatra da je izbor Kovačevića za predsjednika opstine završena stvar.
“Mislim da nikšićki izbori i ono što će se dalje dešavati u tom gradu u kontekstu formiranja vlasti i svega što ćemo gledati i slušati od te vlasti neće previše uticati na stabilnost vlade ili dalje funkcionisanje PES-a, ali će, uključujući i ostale opštine i dešavanja na nacionalnom nivou, diktirati dalji pad PES-a “, ocijenila je Đukanović.
Đukanović je rekla da PES – najviše košta” to što je dozvolio da, iako su okosnica Vlade, dominantna snaga u Vladi budu partije bivšeg DF-a i da parlamentarnom većinom rukovodi predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić.
Upitana da li je loš rezultat PES-a u Nikšiću bio očekivan, Đukanović je rekla da se sve češće u Crnoj Gori dešava da birači kažnjavaju političke partije koje ne ispunjavaju obećanja i da je bio očekivan pad zbog dešavanja u prethodnom periodu.
“To je partija koja je jako puno obećala i mnogo toga nije ispunila”, kazala je Đukanović, navodeći da PES upravlja na izuzetno netransparentan način, marginalizujući i isključujući kritičare i civilni sektor.
Sa druge strane, kako je navela, PES konstantno pravi kompromise sa DF-om i nema iskristalisanu svoju politiku u domenu u kojem se to ne kosi sa interesima njihovih koalicionih partnera iz redova DF-a.
“Mislim da to PES jako puno košta i ja mislim da su i oni jako uspaničeni u svojim redovima kako zadržati i animirati nove birače”, rekla je Đukanović.
Kako je dodala, očigledno je da ni trend ogromnog zapošljavanja, što se moglo vidjeti i na primjeru Nikšića, ne daje rezultat.
“Vjerujem da će na budućim parlamentarnim izborima ta partija postati gotovo marginalna u odnosu na početni nivo i broj resora kojim trenutno upravljaju”, rekla je Đukanović.
Na pitanje da li postoji mogućnost da PES ne podrži Kovačevića za predsjednika opštine, Đukanović je rekla da, imajući u vidu dosadašnje korake PES-a, misli da bi pristali na sve ultimatume samo da ostanu na vlasti.
“To najčešće radi partija koja je u velikoj panici, u smislu da oni imaju vlast sad i ko zna kad opet, zato tu priliku treba iskoristiti da se izvuče maksimalna dobit za partiju ili pojedince koji tom Vladom upravljaju”, navela je Đukanović.
Na pitanje da li je realna opcija da PES da manjinsku podršku koaliciji Za budućnost Crne Gore (ZBCG) u Nikšiću, Đukanović je rekla da je to jedna od opcija na koju bi PES pristao samo da zadrži vlast na nacionalnom nivou.
“Ne znam koliko bi im to dobra donijelo s obzirom na to da ipak ne bi mogli da participiraju direktno u vlasti”m rekla je Đukanović.
Ona je podsjetila da je jedno od primarnih obećanja PES-a bila meritokratija, odnosno da će zaustaviti partitokratiju, partijsko zapošljavanje, nepotizam, da će onemoguciti imenovanja, osim ministara, po partijskoj liniji.
“A mi imamo situaciju da je premijer (Milojko Spajić) govorio o postotku koji neka partija treba da dobije po dubini”, navela je Đukanović, napominjući da bi i manjinska podška značila usaglašavanje sa politikama Kovačevića.
Komentarišući ulogu predsjednika države Jakova Milatovića na političkoj sceni, Đukanović je rekla da smatra da je Milatović, nakon dešavanja posljednjih mjeseci, izgubio dozu kredibiliteta i integriteta da sa pozicije predsjednika države kritikuje rad Vlade.
“Mislim da to njegovo postupanje kritičkog posmatranja rada Vlade nema tu težinu kao što je možda imalo prije izbora u Glavnom gradu”, kazala je Đukanović, dodajući da je Milatović dio kredibiliteta izgubio i tokom studentskih protesta.
“Jer je ipak to predsjednik Crne Gore koji je u tom momentu davao osvrt na elementarne nepogode u Sjedinjenim Američkim Državama, a istovremeno ćutao na dešavanja na Cetinju”, rekla je Đukanović.
Ona, kako je rekla, vjeruje da bi Milatović, kada bi se sada organizovali izbori za predsjednika države, dobio jako malu podršku.
“I, nažalost, kada bi imao istog protivkandidata (Mila Đukanovića) kao što je imao u drugom krugu bilo bi pitanje ko bi dobio, iako ogromna većina u ovoj državi sigurno ne bi željela da se bivši predsjednik države vrati na vlast”, navela je Đukanović, prenosi Dan.
Ona smatra da će Milatović u budućnosti tražiti koalicijani kapacitet, ukoliko odluči da politički djeluje i nakon svog predsjedničkog mandata i da rukovodi ili učestvuje u funkcionisanju neke političke stranke u budućnosti.