Tokom obilaska, Bečić je saopštio da se Nacrt izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima od danas nalazi na javnoj raspravi.
Tom prilikom Bečić je istakao da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih, ni na putevima, ni u institucijama. Ko krši zakon, snosiće posljedice. Ko ga poštuje, biće zaštićen. Bezbjednost na putevima je pitanje državnog dostojanstva. Jer država koja ne štiti pješaka i drugog učesnika u saobraćaju, neće dugo moći da zaštiti ni sebe.
Bečić je naglasio i da su kontrole na terenu značajno pojačane:
„U prethodnim danima i nedjeljama, izuzetno su pojačane saobraćajne kontrole na teritoriji cijele Crne Gore. Svjedočimo da je samo u intervalu od 72 sata prije nekoliko dana došlo do lišavanja slobode 122 lica zbog težih prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, od čega je oko 50% bilo upravo na teritoriji ovog Regionalnog centra bezbjednosti Centar.“
Govoreći o najznačajnijim novinama koje predviđaju predložene zakonske izmjene i dopune, Bečić je istakao:
„Danas želimo da informišemo crnogorsku javnost da je Radna grupa koju je formirao ministar unutrašnjih poslova, a koja se bavila pripremama Nacrta izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, završila svoj rad. Stoga javnosti saopštavam da će se od danas Nacrt izmjena i dopuna zakona naći na javnoj raspravi.“
Izmjene koje su predložene odnose se, između ostalog, na:
Uvođenje instituta mladog vozača: „To su vozači od 18. do 21. godine života. Predviđene su zabrane i ograničenja za ovu kategoriju, uključujući zabranu upravljanja motornim vozilima od 23 do 06 časova, kao i zabranu upravljanja vozilima B kategorije čija je snaga motora veća od 80 kW, osim u slučajevima kada se u vozilu nalazi član porodice koji ima važeću vozačku dozvolu u trajanju najmanje 5 godina.“
Bečić je saopštio i da će se prvi put pod nazivom,,laka električna vozila” zakonski urediti i pitanje električnih trotineta: „Predviđa se zabrana upravljanja električnim trotinetom za lica mlađa od 16 godina, kao i zabrana prevoženja drugih lica i korišćenja slušalica, kao i obavezno nošenje kaciga. U situacijama gdje ne postoje biciklističke staze ili trake, upravljanje na kolovozu biće dozvoljeno isključivo tamo gdje je maksimalna brzina do 30 km/h, odnosno do 50 km/h za lica starija od 18 godina”, saopštio je Bečić.
Dodao je i da se utvrđuje odgovornost roditelja i staratelja za upravljanje električnim trotinetima od strane lica mlađih od 16 godina: „Predložene izmjene predviđaju prekršajnu odgovornost roditelja ili staratelja koji dozvoli djetetu mlađem od 16 godina da upravlja električnim trotinetima protivno zakonu, na javnim putevima.“
Bečić je istakao i da se uvode veća ovlašćenja policijskim službenicima: „Predviđeno je uvođenje jedinstvenog informacionog sistema u stanicama za tehnički pregled vozila, kao i davanje širih ovlašćenja policijskim službenicima da mogu privremeno oduzeti vozilo licu koje je u prethodne dvije godine pravosnažno osuđeno za teže prekršaje iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.“
Na kraju, Bečić je pozvao građane i zainteresovanu javnost da se aktivno uključe u javnu raspravu:
– Javna rasprava će trajati 30 dana i ovim putem koristim priliku da pozovem zainteresovanu javnost da uzme učešće, iznese svoje mišljenje, primjedbe i sugestije. Naša želja je da unaprijedimo ovaj zakonski projekat, kako bi ga nakon toga Vlada utvrdila i uputila Skupštini na dalje razmatranje i odlučivanje – zaključio je zamjenik premijera Vlade Crne Gore.