Europol je predstavio izvještaj, “Iskorištavanje legitimiteta: Kako najopasnije kriminalne mreže EU zloupotrebljavaju legalne poslovne strukture”, istražujući kako kriminalne mreže zloupotrebljavaju legalne poslovne strukture kako bi ojačale moć i proširile kriminalne operacije.
Kako je navedeno, kriminalne mreže u Crnoj Gori zloupotrebljavaju legalne poslovne strukture (LBS) za ostvarivanOvaj izvještaj se temelji na Europolovom istraživanju iz aprila 2024. godine, Dekodiranje najopasnijih kriminalnih mreža EU, koja je identifikovala zloupotrebu legalnih poslovnih struktura kao centralnu karakteristiku ovih mreža. Na zahtjev Vijeća za pravosuđe i unutrašnje poslove Evropske unije, Europol je izvršio detaljnu procjenu kako bi ponudio dalji uvid u to kako, zašto i gdje se ova zloupotreba dešava.
Europol: Razbijen “MATRIX”, presretnuto i dešifrovano 2,3 miliona poruka na 33 jezika
U izvještaju se navodi da svi poslovni sektori su potencijalno izloženi riziku od kriminalne eksploatacije, svaki od njih predstavljanje različitih vrsta rizika za zloupotrebu u kriminalne svrhe.
“U ovom izvještaju smo grupisali kompanije u sljedećim sektorima: finansijski, gotovinski, nekretnine/građevinarstvo, proizvodnja, trgovina, logistika i tehnologija i komunikacija”, navode iz Europola.
Podaci o 821 najugroženijoj kriminalnoj mreži jasno pokazuju da je LBS infiltrirani ili zloupotrebljeni od strane kriminalnih mreža u gotovo svim sektorima.
“Sve države članice EU imaju legalne poslovne strukture koje se zloupotrebljavaju ili u koje se infiltriraju organizovane kriminalne grupe. Nijedna država članica nije imuna. Evropske zemlje van EU, gdje se LBS najviše zloupotrebljavaju od strane najopasnijih kriminalnih mreža, uključuju Albaniju, Bjelorusiju, Bosnu i Hercegovinu, Gruziju, Island, Moldaviju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Norvešku, Rusiju, Srbiju, Švajcarsku, Tursku, Ukrajinu i Ujedinjeno Kraljevstvo”, navodi se u Izvještaju.
Zvicer na listi najtraženijih evropskih bjegunaca i zbog ubistva
Pravna preduzeća koja olakšavaju organizovani kriminal u EU nalaze se u EU i izvan. Većina najopasnijih kriminalnih mreža aktivnih u EU to čini zloupotrebljavaju legalne poslove koji se takođe nalaze u EU.
“Veliki dio kriminalaca poslovni procesi se zaista odvijaju u EU, a samim tim i kriminalne mreže takođe koristiti LBS koji se nalazi u EU kao neizostavan dio modus operandi ili to olakšati to. 70 odsto najopasnijih kriminalnih mreža zloupotrebljava LBS samo u EU”, ističu iz Europola.
Tokom prošle godine rasturena je kriminalna mreža koju su činili pojedinci iz Češke, Slovačke, Poljske i Rumunije, uključeni u ilegalnu proizvodnju i distribuciju prekursora za proizvodnju metamfetamina. Dva člana kriminalne grupe upravljala su legitimnom farmaceutskom kompanijom dok su osnivali ad hoc firme za olakšavanje snabdijevanja ilegalnim proizvodima.
Ova kriminalna šema uključivala je skoro 40 kompanija širom Evrope, omogućavajući kriminalcima da izvrše PDV prevare putem prekogranične trgovine robom i uslugama, uključujući legalno kupljene ambalaže i transport, korištene u kriminalnim aktivnostima.