4.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Uredništvo RTV Podgorica uputilo dopis Delegaciji EU: Izloženi smo političkom pritisku od strane SD-a i Maškovića

Uredništvo RTV Podgorica uputilo je dopis Delegaciji Evropske unije u Podgorici, koji se, kako navode, odnosi na više pokušaja političkog pritiska na rad novinara lokalnog javnog emitera – RTV Podgorica, od strane odbornika Socijaldemokrata Miloša Maškovića.

Dopis prenosimo u cjelosti:

“Obraćamo vam se u ime uredništva RTV Podgorica, kako bismo skrenuli pažnju na ozbiljan problem političkog pritiska kojem je naša televizija izložena, a koji dolazi od strane političke stranke Socijaldemokrate i njenog odbornika u Skupštini Glavnog grada, Miloša Maškovića. Ovaj kontinuirani pritisak od strane političkih predstavnika ugrožava slobodu novinarstva i profesionalni rad naših zaposlenih, te narušava integritet medijske kuće koja je od suštinskog značaja za demokratsko društvo.

Naime, gospodin Mašković, kroz česte medijske istupe, u kontinuitetu pokušava da omalovaži rad RTV Podgorica i da ospori profesionalni integritet naših novinara. U svojim javnim nastupima on neosnovano optužuje novinare Gradske televizije da su „bliski vladajućim partijama“, a kao glavnu manu im navodi to da su prethodno radili u privatnim medijima. Ovaj način napada nije samo neosnovan, već predstavlja ozbiljan pokušaj da se novinarima oduzme pravo na slobodu izražavanja, kao i da se potkopaju njihovi profesionalni uspjesi i biografije.

Uredništvo RTV Podgorica ne samo da podržava, već i ohrabruje svakog građanina, uključujući gospodina Maškovića, da slobodno istražuje i postavlja pitanja u vezi sa radom medija, ukoliko smatra da postoji potreba za ispitivanjem određenih pitanja. Međutim, važno je napomenuti da je pravo novinara da istražuju, prikupljaju i plasiraju informacije, dok je odgovornost direktora i drugih službi da se bave administrativnim pitanjima i organizacijom rada. Pokušaji da se novinari optuže i targetiraju zbog svog prethodnog rada u privatnim medijima, posebno bez dokaza, ne samo da predstavljaju napad na slobodu novinarstva, već i ozbiljno podrivaju autonomiju novinara i novinarske etike.

Naglašavamo da je gospodin Mašković, iako navodi „bliskost vladajućim partijama“, u više navrata targetirao novinare Gradske televizije bez da imenuje bilo kojeg od njih, što je u direktnoj suprotnosti sa njegovim insistiranjem na transparentnosti. On ne iznosi nikakve dokaze za svoje tvrdnje, čime ozbiljno urušava integritet i slobodu novinara RTV Podgorica.

Takođe, često ističe da su „određeni novinari“ do skoro radili u privatnim medijima, implicirajući da su zbog toga politički pristrasni. Da li znači da je rad u privatnom sektoru u medijima „jeretički“, ili da samo ta činjenica automatski implicira da je neko politički angažovan? Ako to tvrdimo, postavlja se pitanje da li je više od 80% novinara koji su u nekom periodu radili u privatnim medijima, takođe politički pristrasni?

Napominjemo i gospodin Mašković je u jednom kratkom vremenskom intervalu radio kao voditelj na jednom radiju koji je u privatnom vlasništvu. Stoga se, ako idemo njegovom logikom, postavlja pitanje da li je on bio politički pristrasan tada i sada? To iz razloga jer radio za koji je radio je dio firme koja je izdavač jedne dnevne novine koja je godinama, prema ocjenama aktera javnog života, važila za opozicionu i to u period prije 2020. godine i promjene vlasti u Crnoj Gori.

Štaviše, gospodin Mašković uporno koristi argument da su novinari Gradske televizije „bliski vladama“ zbog njihovog prethodnog rada u privatnim medijima, što se može smatrati političkim napadom na svakog novinara koji nije politički vezan za aktuelnu vlast. Da li gospodin Mašković time implicira da su svi novinari koji su ikada radili u privatnim medijima partijski činovnici? Ako nije, kako to da ovi njegovi postupci ne izazivaju reakcije kao napadi na slobodno novinarstvo?

Ujedno, veoma zabrinjavajuće je to što odbornik Mašković koristi interne informacije koje su razmjenjivane na kolegijumima RTV Podgorica, kako bi vršio pritisak na uredništvo. Na primjer, tokom predizborne kampanje, Mašković je pokušao da utiče na raspored terenskih ekipa jer se nije slagao sa internim dogovorom koji je uredništvo usvojilo. Takođe, pored političkog pritiska, ovaj odbornik je u više navrata upotrijebio javne nastupe da poredi rad Gradske televizije sa radom tajnih službi, što smatramo apsolutno neprikladnim, imajući u vidu da su neki zaposleni na Gradskoj televiziji prethodno bili predmet nezakonitog praćenja od strane Agencije za nacionalnu bezbjednost, i to bez objašnjenja razloga za takav nadzor.

Dodatno, jedan funkcioner Socijaldemokrata je prilikom gostovanja na Gradskoj televiziji u „šali“ rekao da se „osjeća domaćinski u Gradskoj televiziji, jer će to uskoro možda biti njegova televizija“. Takvi komentari postavljaju pitanje: Da li se javni servisi zapravo smatraju vlasništvom političkih stranaka? Da li je ovo demokratija koju pojedine stranke smatraju prihvatljivom?

Evropski sud za ljudska prava u presudi “Bladet Tromsø i Stensaas protiv Norveške” (2005) jasno je naveo da novinari, kao javni nadzornici, imaju pravo da istražuju i objavljuju informacije koje smatraju važnim za javnost, a bilo kakvi pritisci na njihovu nezavisnost i slobodu govora predstavljaju kršenje osnovnih ljudskih prava. Takođe, u presudi “Radio France protiv Francuske” (2006), Evropski sud je naglasio značaj uredničke nezavisnosti i slobode, koji su od ključnog značaja za funkcionisanje javnih medija. Slična načela su postavljena i u slučaju “Informationsverein Lentia and others v. Austria”(1993), koji ukazuje na to da politički pritisci na novinare mogu ozbiljno ugroziti slobodu medija, što je naročito važno u malim tržištima kao što je Crna Gora.

Ovim putem pozivamo Delegaciju EU u Podgorici da prepozna ozbiljnost situacije i podrži RTV Podgorica u očuvanju slobode novinarstva, kao i da spriječi dalju politizaciju novinarskog rada u ovoj medijskoj kući. Takođe, ukazujemo na potrebu za prepoznavanjem i osudom pritisaka koji dolaze od političara, kao i na važnost očuvanja nezavisnosti medija kao temelja demokratskog društva.

Takođe, kao dokaz da odbornik Mašković ni u jednom momentu nije bio diskriminisan na RTV Podgorica, kao ni njegova partija Socijaldemokrate, od strane novog urednišva RTV Podgorica dostavljamo samo par linkova. Ovi materijali potvrđuju da je odborniku Maškoviću omogućena medijska zastupljenost i da su njegovi stavovi redovno prenijeti u programu Gradske RTV”, navodi se u dopisu Uredništva RTV Podgorica.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime