Rezultati glasanja miliona registrovanih birača u Sjedinjenim Američkim Državama na predsjedničkim izborima trenutno pokazuju da je kandidat republikanaca Donald Tramp u vođstvu u odnosu na kandidatkinju demokrata Kamalu Haris.
Kako prenosi CNN Tramp je trenutno sakupio 266 elektorskih glasova, dok je Haris 188, a za pobedu je potrebno 270 elektorskih glasova. Tramp je u obraćanju u izbornom štabu na Floridi proglasio pobjedu, ocijenivši da je riječ o ”najvećoj političkoj pobjedi nekog političkog pokreta”. Republikanci su sinoć preuzeli kontrolu i nad Senatom, gornjim domom Kongresa SAD pošto su osvojili mjesta koja su imale demokrate, čime su preoteli većinu u tom tijelu poslije četiri godine.
”Hvala američkom narodu što mi je učinio čast da budem 47. predsjednik ove zemlje. Boriću se za svakog građanina, porodice i budućnost, svakim dahom svog tijela, neću se odmoriti dok ne budemo predali jaku Ameriku našoj djeci koja to zaslužuju”, rekao je Tramp tokom obraćanja svojim pristalicama.
On je naveo da je SAD ”danas ušla u istoriju s razlogom”, rekavši da predviđa da je osvojio najmanje 345 elektorskih glasova.
”Pobijedili smo, pored kolebljivih država, Sjeverne Karoline, Džordžije, Viskonsina, Pensilvanije, i u Mičigenu, Arizoni, Nevadi, Aljasci”, rekao je Tramp. On se zahvalio glasačima na tome što je osvojio i takozvani popularni glas, odnosno najveći broj direktnih glasova birača. ‘
‘Pomoći ćemo našoj zemlji, da se izliječi, njoj je veoma potrebna pomoć”, dodao je Tramp, i ocijenio da SAD ulazi u svoje ”zlatno doba”.
Izrazio je zahvalnost kandidatu Republikanaca za potpredsjednika SAD Džej Di Vensu, nazvavši ga ”sjajnim tipom”, i naveo da SAD ”ima novu zvijezdu” u milijarderu Ilonu Masku, koji je ranije danas izjavio da će, ako mu Tramp u slučaju izbora povjeri neku funkciju, smanjiti broj državnih federalnih agencija.
Haris se danas neće obratiti pristalicama
Demokratska kandidatkinja na predsjedničkim izborima u SAD Kamala Haris neće se danas obratiti svojim pristalicama u izbornom štabu na Univerzitetu Haurad, izjavio je jedan od lidera njene kampanje Sedrik Ričmond, dodajući da će se ona obratiti naciji tokom sjutrašnjeg dana.
AP je prethodno prenio da je raspoloženje u Harisinom izbornom štabu tokom noći promijenjeno iz euforičnog u anksiozno, nakon što su počeli da pristižu rezultati izbora.
Američki Politiko prenosi da su pristalice počele da napuštaju njen izborni štab na Univerzitetu Hauard, a jedna od njih, koja je doputovala iz Konektikata kako bi prisustvovala eventualnom slavlju rekla je da je veče počelo sa visokim očekivanjima, ali je onda “sve krenulo nizbrdo”.
Pored nje više desetina pristalica je takođe napustilo štab, ali nisu bili raspoloženi za izjave.
Tramp pobijedio u 26 države, Haris u 17
Prema projekcijama Asošiejted presa, Tramp je do sada pobijedio u 26 od 50 saveznih država na predsjedničkim izborima u SAD, a Kamala Haris u 17.
Tramp, bivši predsjednik, pobijedio je u saveznim državama Teksas, Florida, Pensilvanija, Ohajo, Džordžija, Severna Karolina, Indijana, Tenesi, Kentaki, Južna Karolina, Misuri, Alabama, Luizijana, Ajova, Kanzas, Arkanzas, Oklahoma, Ajdaho, Juta, Montana, Severna Dakota, Južna Dakota, Nebraska, Vajoming, Misisipi i Zapadna Virdžinija.
Haris, potpredsjednica SAD, pobijedila je u saveznim državama Kalifornija, Njujork, Ilinois, Nju Džersi, Virdžinija, Vašington, Masačusets, Kolorado, Oregon, Merilend, Konektikat, Nju Meksiko, Roud Ajlend, Nju Hempšir, Havaji, Vermont, Delaver, i u Distriktu Kolumbija (glavni grad Vašington).
U Virdžiniji je bila tesna trka, ali je Haris očekivano pobijedila u toj državi koja od 2008. većinski glasa za demokrate, iako je do tada decenijama bila republikanska “tvrđava”.
Teksas, Florida i Ohajo, ranije uglavnom “kolebljive države” koje su imale znatan uticaj na ishod izbora, ovaj put nemaju takav značaj jer je Tramp u sve tri bio ubedljiv favorit.
Značaj Teksasa i Floride je u tome što su to države sa najvećim brojem stanovnika posle Kalifornije. U Teksasu se bira 40 elektora, a na Floridi 30.
Ohajo se tradicionalno smatra značajnim jer su stanovnici te države Srednjeg Zapada glasali za pobjednika na svim predsjedničkim izborima od 1900. godine, osim u tri navrata – 1944, 1960. i 2020. godine. Uz to, Ohajo ima i takoreći sudbonosan značaj za republikance pošto nijedan njihov kandidat za više od 150 godina postojanja stranke nije pobijedio na predsjedničkim izborima bez osvajanja te savezne države.
Glasači se nisu opredjeljivali direktno za Haris ili za Trampa, već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsjednika (elektorski koledž).
Da bi Kamala Haris ili Donald Tramp bili izabrani, potrebno je da dobiju najmanje 270 od ukupno 538 elektorskih glasova, raspoređenih u 50 saveznih država. Takozvani elektori su pojedinci, najčešće uticajni republikanci ili demokrate koje predlaže stranka, ili ih građani biraju na izborima.
Njihov zadatak je da, posle objavljivanja rezultata u nekoj saveznoj državi, svoj – elektorski glas – daju onom kandidatu koji je osvojio najviše glasova, bez obzira na to da li je republikanac ili demokrata. Broj elektora u nekoj saveznoj državi određuje se u odnosu na njen broj stanovnika, pa ih je tako najviše u Kaliforniji – 54, a najmanje na Aljasci – tri.