Radna grupa završila je nacrt prijedloga Zakona o radu Hrvatske koji predviđa radni vijek do 68. godine života, prenosi portal Seebiz.
Ovaj zakon će se nakon javne rasprave, najesen naći pred poslanicima u Saboru, a ako prođe, Hrvati će moći raditi tri godine duže, ako se o tome dogovore sa svojim poslodavcem.
Kako pišu hrvatski mediji, novi zakon donosi inovacije u radnu, poput definisanja rada od kuće, na novi način rješava pitanja zloupotreba ugovora o radu na određeno vrijeme, podstiče rast plata i drugih davanja, te donosi uređivanje radnog statusa putem digitalnih platformi.
Rok za prenos novih EU direktiva u nacionalno zakonodavstvo je avgust, ali ovaj rok će biti blago prekoračen.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever smatra da se u javnu raspravu ide s nedovoljno promišljenim i usaglašenim odredbama koje će se morati mijenjati pri donošenju novog zakona, jer se prije svega ide u “lov na evropska sredstva”, što je dogovoreno u okviru NPOO-a.
Vlada je opterećena rokovima da se u zakon ugrade dvije EU direktive o transparentnim uslovima rada i pomirenja radnih i privatnih dimenzija radnika.
“Trebalo bi ih ugraditi u ZOR do 1. avgusta, ali to vjerovatno neće biti ostvareno. Međutim, moglo bi biti do kraja godine”, kaže Sever.
Vlada se prema NPOO-u obavezala izmijeniti dijelove ZOR-a koji se odnose na rad na određeno vrijeme, rad na izdvojenom mjestu, platformski rad i dodatni rad, što se mora završiti najkasnije do 31. decembra ove, kako bi već 1. januara iduće godine bilo u primjeni.
“Ako se to ne dogodi, biće izgubljena sredstva iz EU fondova”, upozorio je Sever.
Dogovoreno je da će se ZOR mijenjati u dvije faze – nužne izmjene do kraja godine, a u drugoj bi se pokrenulo pregovori o donošenju cjelovitog novog zakona tokom iduće godine, navodi Seebiz.
Sindikati imaju čitav niz primjedbi na predložena rješenja jer drže da se ZOR pokušava pretjerano učiniti fleksibilnim i sa poslodavaca skinuti dio odgovornosti.
“Kod rada na određeno vrijeme podržavamo ugradnju mehanizama koji će ga smanjiti, jer ga ima previše i jedan je od uzroka iseljavanja ljudi iz zemlje, a HUP traži dodatnu fleksibilizaciju”, kaže Sever.
Vezano uz mogućnost rada kod dva poslodavca, ocijenio je kako Vlada nastoji smanjiti “rad na crno”, ali time se to neće postići, a radnici bi mogli biti oštećeni.
“Takođe, smatramo da treba urediti platformski rad kako bi njihovi zaposlenici dobili nekakvu sigurnost”, rekao je Sever.