26.9 C
Podgorica
4.07.2025.

Đurović: DF snažno podržava “Otvoreni Balkan”

Vlada je ponovo usvojila zakon o popisu i njena zakonska obaveza je da parlamentu dostavi predlog zakona o popisu na usvajanje. Sprovođenje popisa stanovništva je naša i međunarodna obaveza. Obaveza Vlade je da obezbijedi, organizuje i sprovede prvi slobodni popis od 1945. godine i da se napokon, nakon 77 godina, utvrdi realna slika Crne Gore. Svako ko je protiv održavanja popisa pristaje na rezultate falsifikovanog popisa iz 2011, koji je u uslovima diktature i ucjena sprovela Demokratska partija socijalista (DPS), kazao je u razgovoru za “Dan” Dejan Đurović, poslanik Demokratskog fronta (DF) i Nove srpske demokratije (NSD).

On podsjeća da popis nije samo izjašnjavanje ko je koje vjere i nacije, već i baza na osnovu koje se projektuje budući razvoj Crne Gore, iz koje nastaje prostorni plan Crne Gore, koji određuje razvojnu liniju i strategiju države.

“Bez popisa država ne zna koliko ima poreskih obveznika, kakva je obrazovna struktura stanovništva, koliko je nezaposlenih, koliko ljudi radi, u kojim privrednim sektorima, kakva je starosna struktura, da li stanovništvo odumire ili se podmlađuje. Jedino poštenim popisom može se implementirati zakon o prebivalištu i dobiti regularni birački spisak, tako da se bez popisa filtriranje biračkog spiska ne može sprovesti u djelo. Nakon poštenog popisa dobili bismo i uredno sređen birački spisak, što je preduslov za fer uzbore. Svako ko je za fantom birače protiv je poštenih izbora i protiv demokratije”, ističe Đurović.

Đurović smatra da su neutemeljena tumačenja da lokalni izbori mogu da ospore održavanje popisa jer, kako je istakao, Crna Gora svake godine ima neke lokalne izbore.

“O odlaganju popisa kada su izbori u pitanju može se govoriti isključivo kada je riječ o parlamentarnim izborima, jer se oni sprovode na teritoriji cijele Crne Gore baš kao i popis”, naglašava Đurović

Poslanik DF-a ističe da je popis stanovništva prirodan i zakonski obavezujući proces, tako da bi njegovo vještačko odlaganje predstavljalo stvaranje novih turbulencija na političkoj i društvenoj sceni naše zemlje.

“Bježanje od popisa je bježanje od istine i realnosti, dokaz slabosti i povlačenje pred onima koje smo 30. avgusta porazili upravo odbranom identiteta. Popis bi morao da bude jedna od potvrda da su se ipak desile promjene u Crnoj Gori. Građanima niko ne može i ne smije oduzeti to pravo. I oni pomno prate da li će neko biti spreman da izda i na taj način ide naruku pomahnitalom antisrpstvu i nerazumnom ekstremizmu”, kazao je Đurović.

On je saopštio da snažno podržava inicijativu “Otvoreni Balkan”.

“Slobodni protok ljudi, robe i usluga je preduslov za bilo koju ekonomiju, a posebno za mali ekonomski sistem kao što je Crna Gora. Brisanje granica je sjajna stvar za efikasniju trgovinu i preduslov za unapređenje turizma, što je svakako uslov za bolji život građana Crne Gore. Potpisi predsjednika i premijera Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije veliki su iskorak u povezivanju građana Balkana i za ovaj potez zaslužuju sve čestitke i pohvale. Crna Gora ne smije ostati zatočena u kandzama prošlosti (strah od Srbije i njene dominacije), već se svi zajedno treba da se okrenemo budućnosti i povezivanju zemalja zapadnog Balkana i Evropske unije”, zaključuje Đurović.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime