Izvršni direktor Instituta “Igalo” Zoran Kovačević za “Dan” je kazao da je dobio uvjeravanja da će u vremenu dok se usvoji plan spasavanja, isplatiti pomoć zaposlenima u smislu obezbjeđenja egzistencije i opstanka rada Instituta.
– Čuvanjem egzistencije radnika čuva se i zdravlje pacijenata koji su na liječenju i pacijenata koji tek treba da dođu. Zaposlenima je prihvatljivo da im se isplati pomoć preko Sindikata, dok se ne donesu mjere koje bi oslobodile račun Instituta od blokade. Prema mojim informacijama, odluka o isplati pomoći bi trebalo da bude donesena u četvrtak. Sačekaćemo informaciju od Vlade – rekao je Kovačević.
Istakao je da je pričao sa zaposlenima i da su svi rekli da će sačekati još danas da vide hoće li biti pomoći ili ne.
– Ako se uplati novac, nema štraja, a ako se ne uplati, slijedi obustava rada – rekao je Kovačević.
On je takođe saopštio da imaju 1,1 milion eura zarađenih kod Fonda zdravstva, ali da ne zna koliko će novca Vlada uplatiti za radnike. Zaposleni su poslednju platu primili u decembru i to je bila plata za novembar. Zarada za prethodni mjesec u Institutu se isplaćuje do 20. u mjesecu.
– Uplata Vlade će biti u formi pomoći, a kasnije ćemo vidjeti kako će se to sve regulisati. Očekivanja su da se na račun Sindikata uplati 1,1 milion eura – rekao je Kovačević.
Predsjednica Sindikata Instituta “Igalo” Marija Obradović je takođe kazala da imaju obećanja da će novac biti uplaćen, te da čekaju da vide šta će biti sa uplatom, pa će onda donijeti konačnu odluku o štrajku.
Sindikat je najprije donio odluku da stupaju u štrajk 25. marta, međutim, nakon što im je Komisija za rešavanje statusa Instituta predstavila plan za to preduzeće, odlučili su da odlože štrajk do 25. aprila. U međuvremenu se nije ništa realizovalo po pitanju rješavanja statusa Instituta i radnici nisu primili nijednu platu. Zbog toga su sada samo ostali pri prethodnoj odluci, ali čekaju da vide hoće li Vlada uplatiti novac, kako ne bi došlo do štrajka.
Ako Institut stane, stečaj je naredni korak
Kovačević je naglasio da je egzistencija zaposlenih u vezi sa zdravljem građana Crne Gore.
– Ako se ne riješi egzistencija zaposlenih, ugroženo je 500 pacijenata koji su sada na liječenju, 900 koji čekaju i tri do četiri hiljade pacijenata koji treba da se rehabilituju. Ako stane Institut, onda se ide u pravcu stečaja, a to bi značila obustava rehabilizacije građana. Imamo 5.000 pacijenata koji dolaze sa različitim dijagnozama i ako ne dobiju rehabilitaciju, prijeti im opasnost po zdravlje – pojasnio je Kovačević.
Istakao je da je stanje urgentno i da se nada da će se krenuti u rješavanje problema u Institutu i da će se realizovati program Vlade za to preduzeće.
– Zaposleni se nadaju da će sve biti riješeno kako treba. Oni žele da rade – poručio je Kovačević.