Uprkos povećanju penzija i plata građani se žale na skupe ljekove. Ko može, iste kupuje u susjednim državama po dvostruko nižoj cijeni. Iz Ministarstva zdravlja su prepoznali taj problem pa najavljuju Uredbu o ograničenju maksimalnih cijena ljekova van liste kao i formiranje robnih rezervi.
Zdrav čovjek ima hiljadu želja, a bolestan samo jednu – da ozdravi. To je narodna izreka koje se mnogi sjete kad se razbole, jer pojedine ljekove treba kupiti, a cijene su paprene.
Neki se snadju tako što im rodbina i prijatelji isti lijek, koji se koristi za hematološka i reumatska oboljenja, u Trebinju plate 16 eura, dok u Crnoj Gori košta čak 42 eura. Jeftiniji su i u Srbiji, kažu građani.
I u Ministarstvu zdravlja svjesni su da neki ljekovi mnogo koštaju, ali dodaju da to diktira veličina tržišta i interesi velikih farmaceutskih kompanija.
“Ministarstvo zdravlja je već donijelo Uredbu o maksimalnoj cijeni ljekova za one ljekove koji su na listi i to znači da farmaceutske kuće i dobavljači moraju da se usaglase na određenu cijenu za isti lijek, odnosno lijek koji je isti po INN”, kazao je Šimun.
To znači da će resorno ministarstvo uvesti red i u našim apotekama.
“Ono što je naredno u planu jeste da izmjenom zakona o ljekovima uvedemo uredbu o maksimalnoj cijeni ljekova i za ljekove koji su i van liste. Na listi je oko 1500 ljekova, to je inovirana lista, koja je inkluzivnija nego prije, radjena po savremenoj metodologiji , ali za ovaj dio ljekova van liste, takodje ćemo nastojati, to nam je plan, da uvedemo uredbu o maksimalnoj cijeni. Srbija nam je jedna od referentnih tačaka za cijenu ljekova, takođe Rumunija koja ima najniže cijene ljekova u okviru EU, a po regulativi EU odabrali smo i Češku koja je u tom domenu se kotira srednjeg nivoa, odnosno srednje vrijednosti”, ističe Šimun.
U planu je, poručuje ministar Šimun za Gradsku RTV, i uvođenje robnih rezervi kako bi se osigurao kontinuitet u snabdijevanju.
(Gradski.me)