Usvajanjem Zajedničke izjave juče je završena Deveta konferencija predsjednika parlamenata Strategije EU za Dunavski region, kojoj je, na poziv predsjednika Nacionalnog savjeta Austrije Volfganga Sobotke, prisustvovao potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.
Kako je saopšteno iz Skupštine Crne Gore, dvodnevnu konferenciju obilježila je rasprava organizovana u tri panela, posvećena bezbjednosti u Dunavskom regionu, značaju obrazovanja za jačanje demokratije, kao i načinima povezivanja Dunavskog regiona kao jedinstvenog kulturnog, prirodnog i naučnog područja.
U okviru prvog panela posvećenog bezbjednosti, govornici su potvrdili potpunu podršku očuvanju teritorijalnog integriteta Ukrajine i pozvali na ubrzanje procesa pregovora sa pet država Dunavskog regiona koje su kandidati za članstvo u EU, a među kojima se nalazi i Crna Gora.
Dodatno, govorili su o izazovima vezanim za migracione tokove, prekogranični kriminal i trgovinu ljudima, te asimetrične prijetnje poput sajber napada.
Fokus drugog sesije bio je na značaju upoznavanja mladih sa funkcionisanjem demokratskog političkog sistema, a panelisti su razmijenili iskustva o dobrim praksama koje u ovoj oblasti sprovode u svojim parlamentima.
U okviru ove sesije, Pejović govorio je o dostignućima Skupštine Crne Gore, ističući da je kroz Demokratske radionice „Barbara Pramer“ koje organizuje skupštinski Edukativni centar za 12 godina prošlo više od 33 hiljade osnovaca iz svih crnogorskih opština.
Na trećem panelu učesnici su razgovarali o modalitetima kulturne i akademske saradnje koji mogu unaprijediti povezivanje država unutar Dunavskog regiona, te istakli da treba posebno pojačati saradnju u prigraničnim područjima koja su međusobno upućena jedna na druge.